Yaşam zorlu ve gün sonu hep yorgun geçiyor.  Fiziksel olarak beynimizin hızına çoğu zaman yetişemiyoruz. Beynimizin hızlı hareketlerine ve işleyiş sistemine bağlı olarak fiziksel yeterliliğimiz de değişkenlik gösteriyor. Aradaki açığı nasıl kapatacağımızla alakalı tüyolar vermek isteriz.

Bedenimizin günlük yaşam telaşı karşısında yeterli performansı gösterebilmesi için onu arındırmamız ve daha güçlü hale getirmemiz gerekiyor. İşte burada bitkisel detoks nedir sorusuna yanıt vererek başlayalım. Bitkisel detoks bir yenilenme ritüeldir. Vücudu onarmak ve dengelemek üzere kimyasal ilaçlar kullanılması yerine doğal bitkilerin kullanılmasını esas alır. Böylelikle kimyasal maddelerin yan etkilerinden uzak kalınır. Diğer yandan her bitki belirli bir organın hedeflenmesine katkı sağlar.

Bedenin gıda ile aldığı yükün hafiflemesi ve alınan takviye ile birlikte kendini yenilemesi için tercih edilen bitkisel beslenme yaklaşımı halinde uygulanır.

Bitkisel detoksun faydaları nelerdir?

Mükemmel bir yenilenme ritüeli olan detoksun faydalarına göz gezdirelim:

  • Kilo vermenize yardımcı olur.
  • İkinci beynimiz olan bağırsakların çalışmasını düzenler.
  • Enerji temini sağlar.
  • Sağlık nefes almak için destek sunar.
  • Kanı arındırır ve bedeni temizler.

bitkisel-detoks-yesil-bitkiler

Detoks suyu ne kadar süre içilmeli?

Detoks sularının içerikleri ile sağlayacakları fayda arasında bağlantı var. Yani aradığınız destek içeriğine uygun detoks suyu tüketmeniz gerekiyor.  Örneğin karaciğerinizi desteklemek istiyorsunuz, bunun için karaciğer destekleyici detoks tercih ederek istediğiniz verimi elde edebiliyorsunuz. Bu arada karaciğer için Daniel Reid’in tanımı son derece eğlenceli, ona göre bu organ tam olarak, ‘iç organların personel şefi.

Detoks suyu tüketirken, aralıklarla tüketim gerçekleştirmek gerek. Bedenin stabilize edilerek tek beslenme tipine mecbur bırakılmaması düzenli çalışmasını sağlar.

Detoks programları uzman tavsiyesi de dikkate alınarak 1- 3 gün arasında uygulanmalı, daha uzun süreli uygulamalar farklı sorunlara yol açabilir.

İlginizi çekebilir: Doğal detoks hakkında merak edilen her şey

Detoks suyu nasıl yapılır?

detoks suyunuzu farklı malzemeler ile oluşturabilirsiniz. detoksun amacı burada belirleyici etken.  Yağ yakım detoksu,  karaciğer detoksu, arındırıcı detoks için farklı tarifler uygulanır.

Detoks suyu günde kaç litre içilmeli?

Sıvı ağırlıklı tüketim olan detoksta su tüketimi çok önemli.  Sıvı tüketimi ile su tüketimini birbirine karıştırmanız gerekiyor. detoks yaparken de günlük 2, 5 litre su tüketimime özen gösteriyoruz.

Merak edilen konu: Detoks baş ağrısı yapar mı?

bitkisel-detoks-cayi

Detoks Çayları Ne Zaman Tüketilir?

Tüketim saati de önem gösterilmesi gereken bir diğer nokta olarak karşımıza çıkıyor. Beslenme uzmanları,  detoks sularının sabah tüketiminin yapılmasını öneriyor.  Verilen programa uymak maksimum fayda sağlamanın anahtarı. Gece yatmadan önce tüketilecek sakinleştirici etkili olarak hazırlanmış detoks suyu da rahat bir uyku uyumanızı sağlıyor.

bitkisel-detoks-limonlu-su

İdeal Detoks Programında Olması Gerekenler

İdeal detoksu sadece beslenme ile sınırlandırmak uygulamanın eksik kalmasına neden olur. Ruhsal olarak da arınma sağlamak,  tam fayda için önemli bir nokta. Ancak önce beslenmeyi düzenlemek gerekiyor. Besin tüketimi noktasında ideal detoks programı için şu noktalara dikkat etmelisiniz;

  • Yüksek protein kaynakları tercih edilmeli. Bunun için baklagillerden yararlanabilirsiniz.
  • Yeterli besin maddesini tüketilmeli. Besleyicilik oranı yüksek meyve ve sebzeler bu noktada tercih edilebilir. Tüketimde tercih edilen turpgiller, karaciğeri destekler ve bedende östrojen değişimini sağlar.
  • Antioksidan açsından zengin besinleri tercih edin.
  • Bolca su tüketimi sağlayın. Sıvı ağırlıklı ve posalı yiyeceklerle düzenlenecek detoks programında,  su en önemli işleyiş kaynağı olacaktır.
  • Süreçte özellikle alkolden, tütünden, kafeinden ve rafine ürünlerden uzak durmanız gerekiyor.

Sporu eksik etmeyin: Dolu dolu bir saatlik yoga rehberi