2021’e saatler kala, 30 Aralık Çarşamba günü Yengeç burcunun 8 derecesinde, Mirzam ve Facies Sabit yıldızları hattında bir Dolunay yaşanacak.

Anın haritasının Yükseleninde Yay Burcu ve Antares Sabit yıldızı etkisinde olduğunu görüyoruz. Yükselen burcun yönetici gezegeni olan Jüpiter ise Satürn Kova ile Sabitkıran enerjisinde devam ediyor.

Dolunay haritası teknik incelemesi

  • 18 derece Venüs’ün GAD ile kavuşum ve Neptün’e tam dik açı yaptığını ve Neptün’ün Ay düğümleri ile yaptığı T kare açı kalıbının apexinde bulunduğunu ve 2021 Mart’a kadar bunun devam edeceğini,
  • 5 derece Chiron Koç Apexli Dolunay T karesini,Güneş’i Merkürle neredeyse kavuşum açısı yaparken Merkür’ün Ay’a karşıt açı yaptığını,
  • Dolunay’ın 6 derece Uranüs Boğa’dan sextile açı aldığını ve 7 Ocak’a kadar etkili olacak olan Mars-Pluto dik açısını gözlemliyoruz.

Bireysel açıdan;

Dolunay’ın yoğun ışığı adeta bizlere 2020’de Pandemi sürecini başlatan Oğlak stelyumunu hatırlatıyor. Anın haritasında Merkür, Güneş ve Pluton’un yine Oğlak takım yıldızından geçtiğini görüyoruz. Kasım 2018’den bu yana Oğlak Yengeç aksında birçok tutulma yaşadık. Dolayısıyla da bunu bir kapanış gibi düşünürsek eğer, dolunay etkisi ile son 2,5 yıldır üzerinde emek verdiğimiz bir konu tamamlanabilir. Sürüncemede kalan ilişki, iş, proje, ortaklık gibi bir konu sonuca varabilir. Bir çoğumuz için ama özellikle çokça sınanan Yengeç ve Oğlak Burçları için hayatlarında bir dönemin kapanıp yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak diyebiliriz.

Doğum haritasında ilk 10 derecelerinde Yengeç, Oğlak, Terazi ve Koç Burçlarında gezegenleri olanlar dolunaydan daha fazla etkilenebilirler.

Duygu dünyamıza dönüp hesaplaşacağımız, çok yoğun duygularla temizlenip özgürleşeceğimiz etkiler var önümüzde.

Uzunca bir süredir içimize attığımız ya da bastırdığımız ne varsa daha yoğun bir etkiyle gün yüzüne çıkacak. Dolunay ışığı gizli kalmış olayları ortaya çıkarıp aydınlanmamızı sağlar; ancak öğrendiklerimiz veya fark ettiklerimiz her zaman olumlu olmayabilir.

Yengeç Ay tarafından yönetilir ve bu dolunayda hepimizin görebileceği kadar büyük ve dolu bir şekilde parlayan Ay, gökyüzünde en sevdiği noktadayken gücünü sonuna kadar ifade edecek.

Dolunayın bu yoğun ışığı, Yengeç burcunun temsil ettiği temaları yoğun bir şekilde hissettirererek belirgin bir hal almasını sağlayacak. Güvenlik ile ilgili konular gündeme gelirken ev, aile, cocuk, gayrimenkul, yuva, vatan, vatan toprakları ile ilgili durumlar netlik kazanabilir. Geçmişten gelen konuları gündeme getireceği için oldukça duygusal bir süreç içerisine girilebilir. Ev, aile, geçmişle ilgili bizi üzen, yaralayan ve unutamadığınız olaylar, güvenliğimiz açısından duyduğumuz endişelerle yüzleşebiliriz.

Uranüs’ün Dolunay’a yaptığı 60’lik açı ile kimilerine maddi manevi güzel şanslar ve sürprizler getirebilir. Boğa, Başak, Oğlak, Yengeç ve Akrep Burç’larının şansları daha fazla olabilir.

Venüs Yay kavuşumlu GAD’ın T kare açı kalıbının apexindeki Neptün ve Ay-Chiron dik açısı bize geçmişle ilgili bazı hesaplaşmaları, maddi konular ve ikili ilişkiler, aşk konuları masaya yatırılacağını vurguluyor. Ekonomik anlamda hayal kırıklıkları yaşanabileceği gibi yalan ve içi dolu olmayan sözlerle hayal kırıklığına uğrayabilir, doğruluğundan şüphe duyduğumuz kişilerden uzaklaşabiliriz.

Bastırılılmış bazı duygular açığa çıkacak. Bu açılar aynı zamanda, fazla duygusallığa kapılıp kendimize olan güvenimizi kaybetmememiz gerektiğine, üzerimizdeki ataleti atmak icin daha hırslı, atak davranarak çabalarsak ancak kazanabileceğimizi gösteriyor.

Yengeç Dolunay’ının Neptün ve Chiron açıları, Yeni yıla biraz buruk, kırgın girdiğimizi de gösteriyor. Bazılarımız sevdiklerini kaybetmenin acısıyla, kısıtlamalardan dolayı geniş ailelerinin ya da aile gibi gördüğü arkadaşlarının yanında olamamanın verdiği özlem ve hüzün ile ya da işsizlikten dolayı ailenin ihtiyaçlarını karşılayamamanın sıkıntısı ile giriyor 2021’e…

Yine Dolunay ışığı ile aile ve köklerimizle ilgili yıllarca gizli saklı kalmış bir gerçek açığa çıkabilir ve bu anlamda duygusal dalgalanmalar yaşayabiliriz.Bu bağlamda aile dizimi, regresyon terapisi için güzel zamanlar; Yengeç Dolunayı’nın enerjisi ile çok güçlü ve derinden güzel dönüşümler yaşanabilir bu anlamda.

Yengec-Burcunda-Surprizli-Dolunay

Toplumsal ve global açıdan;

Canis Major takımyıldızına ait mesajcı ve haberci olarak bilinen Mirzam sabit yıldızı ve GAD kavuşumlu Venüs Yay ile Dünya genelinde toplumlara, iletişim haberleşme sektörüyle ilgili bazı tamamlanma, sonlanmaların ve yeniliklerin de sinyalini veriyor.

-Basın, yayın, TV, medya,

-Dijital platformlar,

-Bilişim-yapay zeka,

-Sosyal medya,

-Satış-Pazarlama sektörü,

– Reklamcılık sektörü ile ilgili haberler gündemde olurken büyük firmaların ve markaların radikal kararlarına, sürpriz yönetim değişikliklerine tanıklık edebiliriz.

Mirzam sabit yıldızı hayırseverlik, iyi niyet demek iken karşısında ki Facies sabit yıldızı gaddarlık, acımasızlık, gözünü para hırsı bürümüş öfkeli insanları gösterir. Yükselenin de öngörülemeyen, ani olayları gösteren Antares sabit yıldız etkisinde olduğunu ve yönetici gezegeni Jüpiter’in Sahipkıran enerjisini göz onunde bulundurursak;  merhamet ve iyi niyet ile öfke ve gaddarlığın, iktidarla halkın çatışacağını, 2021 yılında tüm dünyada toplumsal ve yönetimsel krizlerin yaşanacağını söyleyebiliriz.

İstanbul’ a göre çıkardığımız haritada Dolunay 1-7 ev aksında gerçekleştiğini görüyoruz. Her türlü ikili ilişki, evlilik, ortalıklarda, hukuksal süreçlerde bir takım tamamlanma ve sonlanmaların yaşanacağı, yabancı ve müttefik devletlerle olan ilişkiler, tezatlık ve sorunlar gündeme gelebileceği görülüyor.

Mundane Astrolojide, Yengeç-Oğlak aksında ki dolunaylar ülkelerin madencilik, inşaatçılık, emlak sektörü, mühendislik, endüstri, halkın emniyeti, ulusal güvenlik, yiyecekler ve restoranlar gibi konulara vurgu yapar. Demek ki tüm ülkeler kendi ulusal kaynaklarını gözden geçirip bu alanlardaki artı ve eksileri tespit edecekler.

Turkiye’nin Pluto’sunun üzerinde olan Yengec Dolunay’ı Mars’ına da kare açı yapacak. Buna ek olarak 6-9 ev aksındaki Neptün-Venüs karesi de yabancı ülkeler, basın, yayın, medya, üniversiteler, uzak ülke seyahatlerinde pandemi sebep olduğu maddi manevi hasarları, hayal kırıklıklarını gösterirken; yurtdışından gelen aşıların beklenen sonucu hemen veremeyebileceğini, kafa karışıklıklarını, spekülasyonları beraberinde getirebilir. Sağlık çalışanları ve hizmet sektöründe ki insanları maaş düzenlemesi, çalışma koşulları ile ilgili yönetim ile karşı karşıya gelebilir. Yabancı ülkelerle olan ilişkilerde gerginlikler meydana gelebilir. Anne-çocuk ile ilgili ya da sadece çocuklarla ilgili medyada can sıkıcı bazı haberlerle karşılaşabiliriz.

Amerika’nın Güneşi’nin üzerinde gerçekleşen dolunay köşe evlerindeki Grand Cross açı kalıbını tetiklenecek. Trump seçimin kazananı olduğu iddialarını sürdürürken ortalık kızıştıkça kızışabilir ve Biden ile Trump karşı karşıya gelirken protesto, halk ayaklanmaları ve iç karışıklık görülebilir.

İngiltere’ye göre incelediğimizde anın haritasında Dolunay’ın 2-8 ev aksında gerçekleştiğini görünüyoruz. Halk sağlığı, ulusal sağlık politikaları, iş ve işsizlik oranı, ölüm oranları, polis emniyet güçleri, ev hizmetlerinde çalışanlar, işçi partileri ve sendikaları, işsizlikle ilgili problemler, grevler, protestolar, ulusal askeri birlikler, ordu, hava kuvvetleri, ülkenin yiyecek tedariği, restoranlar, vergiler, mortgage, banka kredileri konularında yaşanabilecek sorunları ve yeni düzenlemeleri vurguluyor. İngiltere’nin natal haritasını incelediğimizde ise 10. evinde ki Ay’ın üzerinde dolunayın gerçekleştiğini ve köşe evlerde ki Karmik Grand Cross’unu tetiklediğini görüyoruz. Ulusal itibar, devlet yönetimi, işçi partiler, kraliyet ailesi, seçkin ve ünlü kişiler, sıradışı güce sahip olan insanlar, yabancı ülkelerle yapılan iş birlikleri arasında kurulan tüm dengelerin pandemi sonrası ve 31 Aralık 2020 deki Brexit ile tekrar gözden geçirilip karmik tamamlanma, sonlanma ve yeniliklerin oluşacağını söyleyebiliriz. 3-6 ev aksında ki Neptün-Venüs karesi özellikle ilköğretim okulları açık olduğu sürece sağlık problemlerinin, sağlık hizmetlerinin yaşayacağı problemleri, eğitim, ticaret ve ulaşımda ki karmaşa, hayal kırıklıklarını; 7-10 ev alsında ki Chiron-Ay karesi ise ortaklıklar, evlilikler ve müttefik ülkelerle ilgili alınan yaraları sarma çabasını vurguluyor.

Sağlık açısından;        

Dolunaylar sağlık açısından da hassas olduğumuz dönemlerdir. Dizler, dişler, kemiklerimiz bu dolunay dönemde her zamankinden daha hassas olabilir. Cilt (sivilce, egzema vb), mide-barsak sorunları, sindirim sistemimizle ilgi hastalıklara dikkat edelim. Duygu dünyamız rüyalarımızı etkileyebilir ve rüyalar da haberci olabilir bu dönemde .

Dolunay etkileri 25 Aralık gibi başlayıp yaklaşık 13 Ocak 2021’e kadar devam edecek.

2020 yılında güvenlik duygumuz ile çokça sınandık. Ancak Yengeç Dolunayı ile Ay bize her şeyin kaybolmadığını hatırlatıyor. Ev dediğimiz bu bedensel kalıpta her zaman güvenlik, rahatlık, sevgi ve sıcaklık yaratma gücüne sahip olduğumuzu hatırlatıyor. Yılın bu son Dolunayında köpüren yüksek duygu hissi ile geçmişi geçmişte bırakıp taşıdığımız ağırlık ne olursa olsun ufacık dünyamızda hepimize barış içinde yaşayabilecek kadar yer ve toprak olduğunu kavrarsak 2021 yılı hepimiz için daha güzel geçecektir.

Bir sonraki yazımda sizler için Yengeç Dolunayı’nın Burçlar üzerindeki etkilerini analiz ediyor olacağım.