Meyve suyu diyeti, belirli bir süre boyunca tüm katı yiyecekleri yemeyi kesip, tüm gıda alımını çeşitli meyve ve sebze suları ile değiştirerek yapılır.

Meyve suyu diyeti nedir ve nasıl yapılır? 

Meyve suyu diyeti, tüm katı yiyecekleri diyetinizden uzun süre ortadan kaldırmak ve sadece sebze veya meyve suyu tüketmek anlamına gelir. Çoğu durumda, bu aynı zamanda diyet lifinin tümünü diyetinizden kaldırmanız anlamına gelir, çünkü bir meyveyi sıkmak, bu liflerin herhangi birinin meyve sularına karışmasını önler. Bir blender kullanarak ve meyve suyunu sıkarak benzer etkiyi oluşturabilirsiniz.

Sıkı bir meyve suyu diyetini hızlı bir şekilde yapmak için en iyi yol, çeşitli meyve ve sebzeleri stoklamak, aşırı karbonhidratları ve atıştırmalıkları evin görünen noktalarından kaldırmak. Kendinize bir biftek yapmaktan kaçınmak kolay olabilir, ancak suyu hızlı bir şekilde birkaç gün sonra patates cipsi son derece cazip görünmeye başlayabilir.

Çoğu sıkılmış meyve sulu diyetler sizden her gün 5-6 farklı meyve suyu karışımını tüketmenizi ister; bunların bazıları gün aşırı tekrarlanabilir. Her biri farklı bir besin profili olduğundan, meyve ve sebzelerin farklı harmanlarını içirmeyi gerektiren, mümkün olduğunca çok gerekli besin maddesi almak önemlidir.

Tek bir meyve suyunun 6-8 bardak su içmesi oldukça sıkıcıdır ve hızlı bir şekilde başarmayı zorlaştıracaktır. Son olarak, bazı meyveler ve sebzeler bazı besin maddelerinde aşırı derecede yüksektir ve her zaman bir besin maddesinin çok fazla tüketilmesi (örneğin, hiperkalemi – potasyum fazlalığı) tehlikesi vardır.

Doğal Detoks: Bilmeniz gereken her şey

Meyve suyu diyeti, sağlıklı bir şekilde ve sınırlı bir süre içinde tercih edildiğinde vücudu iyileştirmek ve kilo vermek için popüler yollardan. Bu arada meyve suyu orucu olarak da bilinir.

Meyve ve sebzeler yüksek konsantrasyonlarda besin maddeleri ve antioksidanlar içerdiğinden avantajlıdır, aynı zamanda düşük kalorileri olması ve neredeyse hiç yağ içermediği için sağlığınızı düzeltmek için mükemmel bir yol olabilir.

Meyve suyu diyetinin faydaları 

Meyve suyu diyetinin en önemli yararlarından bazıları şunlar;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
  • Kilo vermek,
  • Kanseri önlemek,
  • Vücuda detoks etkisi,
  • Sindirimi geliştirmek
  • Ve vücudun her yerinde onarım.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Pek çok sebze ve meyve, C vitamini, A vitamini, likopen, beta-karoten ve bir dizi bağışıklık artırıcı mineral içerir. Sisteminiz, birçoğu antioksidan olan bu koruyucu besinlerle birleştiğinde, bağışıklık sistemini enfeksiyonlara ve patojenlere karşı daha iyi savunabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Meyve suyu diyeti, açlığı önleyebilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir, çünkü ortalama bir diyetten daha az kalori tüketirsiniz, aynı zamanda metabolizmayı uyarır ve kolesterol seviyelerini düşürür. Fakat bilmelisiniz ki, meyve suyu vücutta genellikle hızlı bir sürede bittiği için bazen su kaybına neden olabilir. Bol su ile takviye etmelisiniz.

Dengeli kilo kaybı için diyet listesi adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

meyve-suyu-diyeti-su-kaybi
Meyve suyu diyetinde ek olarak bol su içilmesi öneriliyor.

Kanser riskini azaltır

Sebze ve meyvelerde sayısız antioksidan, işlenmiş gıdalar ve yapay şekerler çıkartıldığında, meyve suyu diyetinin sıklığı oksidatif stresin etkisini düşürebilir ve kanser gibi kronik hastalık riskinizi azaltabilir.

Detoks

Saf bir sıvı diyeti olan ve birçok meyve, sebze sularının diüretik (idrar söktürücü) özelliklerine sahip olan bu diyet yaklaşımı, böbrek ve karaciğerdeki toksinleri dışarı atabilir, vücudun çeşitli yerlerindeki aşırı mukusu azalttığı gözlenmiştir.

Detoks baş ağrısı yapar mı diye merak ediyorsanız hemen inceleyebilirsiniz.

Sindirime yardımcı olur

Meyve suyu diyeti ile günlük  kalori alımınızdan alıp sindirim sisteminizin dinlenmesine ve hızlı beslenme sırasında ana besin maddelerini ve antioksidanları daha verimli bir şekilde emmesine izin verebilirsiniz.

Meyve suyu diyetinin yan etkileri 

Meyve suyu diyetinin güvenliği konusunda ciddi tartışmalar var, çünkü doğal olarak dengeli bir diyetin sağlayacağı bazı besin maddelerini sistem dışına atıyor. Zira kalori ve protein vücudundan mahrum edilerek, bağışıklık sistemini zayıflatmak ve kas kütlelerini kaybetmek söz konusu olabilir. Aynı zamanda, meyve suyu diyeti hızlı bir şekilde yapılmazsa, beslenme açısından bazı eksikliklere yol açabilir.

Her iki tarafta da meyve suyu diyetinin yararları ve olası tehlikeleri konusunda görüşlerini sunan uzmanlar olsa da, kişinin kalori alımı ve besin dengesinin yakından izlemesi gerektiği, ayrıca sebze ve meyvelerin çeşitliliğinin çok önemli olduğunun altı herkes tarafından çiziliyor. Aynı zamanda sıkılmış suyun süresi de yoğun bir tartışma konusu. Taze sıkılması öneriliyor.

meyve-suyu-orucu

Meyve suyu orucu ne kadar süre yapılmalı? 

Çoğu uzman, 3 günden fazla meyve suyu diyetini önermezken, diğerleri aynı anda 3 haftaya kadar uzatılmış ve hazırlanmış meyve suyu diyetinin faydalarını övüyor. Bu noktada adım adım ilerlemek yararlı olabilir.

Bununla birlikte vücudunuzu diyet lifi, protein, yağ ve kalorileri birkaç günden fazla, en fazla bir hafta boyunca yok saydığınızda, olumsuz etkiler görmeye başlarsınız. Yiyeceklerin sebze bazlı olması sebebiyle baş dönmesi veya kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. Sebzeler genellikle daha az kalorilidir; 3 günden fazla bir meyve suyu diyeti, protein alımının düşük olması nedeniyle yorgunluğa ve kas zayıflığına neden olabilir. Yoğun uyku hali görülebilir.

Pek çok kişi meyve suyu diyetini üç günden fazla yapıyor, bu da yenilen öğünlerin çoğu su içerdiği için genellikle geceleri zengin protein içeren küçük bir öğün yemek yediğini gösteriyor.

Genel olarak, saf bir meyve suyu diyetinin kabul edilen sınırı 3 gündür, ancak mevcut sağlık durumunuza bağlı olarak, biraz daha uzun yapılması kabul edilebilir.

3 günlük, 7 günlük, 10 günlük gibi meyve suyu orucu olabilir ancak bunları bir uzman gözetiminde yapmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Sistemin doğal dengesi için bitkisel detoks 

Meyve suyu orucu diyeti tarifleri 

Aşağıda da görebileceğiniz bazı meyveler size ve diyetinize daha fazla neşe katabilir. Bu malzemelerden bazılarını yemeklerinizin yanında da kullanabilirsiniz.

Sabah: Kereviz, lahana, yeşil elma, limon ve zencefil karışımı.

Öğleden sonra: Papaya, ananas, zencefil, kivi ve hindistan cevizi suyu karışımı.

Akşam: Mango, yaban mersini, lahana, limon, avokado, keten tohumları ve hindistan cevizi suyu karışımı.

Doğal detoksa dair merak ettiğiniz her şey bu yazıda!