Konu kilo verme olduğunda binlerce strateji, ipucu, diyet ve mit var. Buna karşın kilo vermeyi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenin yolları hala son derece karmaşık, neyse ki birazdan okuyacağınız bu makale konuya tüm yönleri ile açıklık getirecek…

‘Kilo verme’ konusundaki en iyi ipuçları, karbonhidrat alımını azaltmak, daha fazla lif tüketmek, yürüyüş veya bisiklet kullanmak, merdiveni daha sık kullanmak, diyetinize çeşitlilik katmak, yüzmeye gitmek, daha küçük ve daha sık besin tüketimidir.
Bu ana başlıkları mercek altına alacağız.

Karbonhidrat alımı

Zayıflama hedefleriniz konusunda ciddiyseniz, karbonhidrat alımını azaltmanız çok önemlidir. Vücudunuz ihtiyaç duyulduğundan daha fazla yakıt alırken (genellikle karbonhidrat şeklinde), yağ olarak depolar. Yalnızca karmaşık karbonhidratları tüketin ve diyetinizi protein ile şekillendirin.

Lif

Lif alımınızı artırarak kolesterol seviyesini düşürmek ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı hamleler, obeziteyi önlemek için iki önemli faktör. Lif ile aynı zamanda yemekten sonra tam doymuş hissedeceksiniz. Lif bunun dışında yemekler arasındaki aşırı yemek ve çerezlenme eğilimlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çeşitlilik

Aynı gıdayı her gün bir defadan fazla tekrar etmemelisiniz. Elinizdeki pek çok meyve, sebze, tahıl, fıstık, tohum ve yağsız etler, besin profiliniz ne kadar çeşitliyse, metabolizmanız da o kadar düzgün şekilde çalışmaya devam eder.

Yemek boyutu ve sıklığı

Günlük 3 öğün yerine 5-6 öğün yiyebilir ve her zamankinden daha küçük lokmalar tercih edebilirsiniz. Bu, metabolizmanın bütün gün daha yüksek bir seviyede tutulmasını sağlayacaktır, ancak daha da önemlisi, doymuş ve sağlıksız atıştırmalık yiyeceklere yönelme olasılığınızı azaltacaktır.

Evde yemek pişirme

Daha az yemek, aldığınız besin ve kaloriler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak demektir, bu nedenle evinizde taze malzemelerle yemek pişirmeyi deneyin, ne kadar hızlı kilo verdiğinize şaşıracaksınızdır.

Merdivenleri çıkın

Ofiste, evde veya açık alanlarda merdiveni daha sık kullanın. Metroda yürüyen merdivenlerden uzak durun ve asansörlerden kaçının. Merdivenleri çıkmak, küçük bir yağ patlaması, kardiyovasküler egzersiz ve her basamakta birkaç ekstra yanmış kalori anlamına gelir.

Ağırlık çalışması

Ağırlık çalışmasını, yağsız proteinin artmış miktarı ile birleştirerek, daha fazla kas inşa edebilir ve vücudunuzun yağ yakma yeteneğini artırabilirsiniz. Bu kalorileri hızlı şekilde yakmak ve yağ ile kası değiştirmek için mükemmel bir yoldur.

Yüksek yoğunluk aralığı eğitim

Pek az egzersiz, çok kalori yakar ya da kilo kaybı üzerine bir etki yapar; Kısa süreli -yüksek yoğunluk- egzersizlerinin ardından kısa süreli dinlenme mükemmel bir stratejidir.

Yüzme

Koşu ya da daha yorucu egzersiz etkisi olmaksızın vücudun her kas grubunu kullanan yüzme, özellikle obez kimseler için, kalori yakma ve kilo vermek için mükemmel bir yoldur.

Yürüme ve bisiklet

İş yerine giderken ya da günlük hayatınızda yürüyüş yaparak veya bisiklet sürerek normalden daha fazla kalori yakabilir ve kilo verme çabalarınızı hızlandırabilirsiniz.

Hızlı kilo vermek istiyorsanız..

Daha hızlı nasıl kilo veririm diyorsanız, daha fazla su içmeyi, daha fazla uyumu deneyin, fast food yemeyi kesin, kaloriyi takip edin, alkolü bırakın, ekran karşısındaki zamanınızı azaltın ve yoga yapın.

Su

Her yemekten önce ve sonra su içerseniz, kilonuzu kontrol etmeniz daha olasıdır; ayrıca aşırı yemek yeme ve kalori sınırlarınızı aşma olasılığını azaltır. Bu aynı zamanda vücudunuzdaki aşırı miktardaki tuzları ve yağları ortadan kaldıran idrara çıkma oranınızı artıracaktır.

Uyku

Vücudunuz kendini tamir etmesi ve kas yapması için yeterli uyku almak önemlidir. Doğru diyet ve egzersiz alışkanlıklarını birleştiriyorsanız ve vücudunuzun dinlenmesine izin verirseniz kilo verme çabanız çok daha etkili olacaktır.

Fast Food

Fast Food yiyeceklerden ne pahasına olursa olsun kaçının, zira vücutta çok az amaca hizmet eden doymuş yağlar ve trans yağlarla doludur, ayrıca sınırlı kalorili alımınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Kalori izleme

Bir uygulama ile yediğiniz her küçük pilav tanesi size hesap verebilir. Bu sayede daha başarılı kilo verebilecek ve tüm kalorilerinizi hızlı bir şekilde takip edebileceksiniz. Üstelik size bunları sunabilecek onlarca ücretsiz uygulama mevcut.

Kendinizi zorlamadan, hatta yaşam tarzı haline getirerek kapsamlı bir program içeren diyet ve egzersiz stratejileri benimsemeniz önemlidir.

 

Yoga

Genellikle kalori yakmasıyla bilinmemekle birlikte, yoga stres ve kaygı düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir ve stresli bir zamana karşı gelmeniz de kilonuzu kontrol etmenize size günlük hayatınızda çok fazla yardımcı olabilir.

Gardırop

Kendinize ve hedef ağırlığınıza uyacak yeni giysiler satın alırsanız, bu sizin kilo verme programınıza sadık kalmanız için mükemmel bir motivasyon görevi görür. “Yağlı” giysilerinizi dışarı fırlatmak zihinsel bir motivasyon sağlayacaktır.

Atıştırmalık gıdalar

Kilo verme konusunda ciddiyseniz, düşük kalor yiyecekler ve ev yemeklerinin dışındaki yemeklerin atılmasının önemi oldukça fazladır. İşlenmiş gıdaların bir çoğu, sodyum açısından zengin ve kalorisi de yüksektir; ikisini de diyetinize dahil etmek istemezsiniz.

Alkol

Bira, şarap ve likörde şaşırtıcı derecede fazla kalori var, bu nedenle alkol alımınızı dikkatli bir şekilde izlemeye ve akşam kokteyline ek olarak gününüzün toplamına ne kadar kalori eklediğinize dikkat edin.

Ekran süresi

Tabletlerin ve telefonların aşırı kullanımı, obeziteye, abdominal yağ birikimine, şeker hastalığına ve kilo vermeyi olumsuz yönde etkileyebilecek diğer konulara etkide bulunabilecek kötü bir yaşam biçimine yol açar.

Yemek yenilecek ‘alan’

Evinizde yiyeceğiniz bir yer seçin ve başka hiçbir yerde yemek yemeyin – özellikle yatakta!

Kaynak: https://www.organicfacts.net/how-to-lose-weight.html