Geceleri yemek yersem şişmanlar mıyım, mikro dalga fırın kötü mü gibi sorulara kulaktan dolma değil, bilimsel yanıtlar…

Diyet türleri ile ilgili sayısız efsane var, bunların arasında kısa sürelerde çok hızlı kilolar vermek gibi birçok mit de (sakın inanmayın) mevcut. Ancak, bir şey doğru olamayacak kadar çok söyleniyorsa, genellikle doğru olabilir. Kilo kaybı stratejinizi araştırırken bu yaygın efsaneleri tanımak önemlidir…

Geceleri yemek yersem şişmanlar mıyım?

Doğru değil! Yemekleri yediğimiz zamana göre kalorinin kalitesinde ve miktarında fark yoktur. Tek önemli şey vücudunuzun her gün tükettiği toplam sayıdır. Özetle gece yemek yemeniz şişmanlatabilir de şişmanlatmayabilir de tek ölçüt; günün kalan kısmında aldığınız kalori.

Zayıf sindirim sistemi kilo alınmasına yol açar mı?

Vücudunuz bir şeyi işleyemezse, aslında kilo vermekten ziyade kilo alma ve beslenme eksikliğine yol açacaktır.

Mikrodalga fırın, besin değerlerini yok eder mi?

Yanlış bir mit daha… Yiyecekleri pişirdiğiniz sıcaklık, besin bütünlüğünü etkiler, ancak kullandığınız alet etkilemez. Aslında, mikrodalga fırınlar besinleri o kadar çabucak pişirir ki besin maddelerinin bir çoğu tutulur.

 

Glutensiz besinlerin birçok faydası var, örneğin ileri düzeyde hatırlama güçlüğü çeken kimselere tıbbi olarak öneriliyor…

Herkes glütensiz besin tüketebilir mi?

Gluten intoleransı ve duyarlılığı gerçek tıbbi sorunlardır, ancak bu sorunlara sahip olmayan insanlar için de gluten mükemmel sağlıklıdır ve herhangi bir olumsuz sağlık sorunuyla doğrudan bağlantılı olmadan da tüketilebilir.

Oruç vücuda olumsuz etkide bulunur mu?

Oruç vücuttaki kirli suyu temizler ve açlık iştahınızı yeniden ayarlamak için iyi bir yoldur. Bununla birlikte vücudun detoksifikasyon yeteneği, vücudunuzun diyetten herhangi bir yardım almadan detokslayabilen çok güçlü organlara sahip olduğu göz önüne alındığında, normal gıdalardan daha iyi değildir.

Fasulye ve pilav birlikte mi yenmeli?

Fasulye ve pilav arasında sindirimle ortaklık yoktur; bu ikisinin besin maddeleri birlikte veya ayrı ayrı emilebilir.