Sosyal aktiviteler hayatın olmazsa olmazları arasında. Üstelik çocuklarımız söz konusuysa ruhu dinlendiren, gündelik hayatın koşuşturmasından arındıran etkinliklerle daha da ilgi çekici hale geliyor.

Birken iki, hatta üç kişi oldunuz…

Bir kişiyken artık sosyal aktiviteleri karşılıklı anlaşarak planlıyorsunuz… Çalışma ya da gündelik hayatınızın yanında yapmış olduğunuz sosyal aktiviteler birlikteliğinizi daha da heyecanlı hale getiriyor, her aktiviteyi iple çekiyorsunuz. Tüm bu sosyal yaşamınızın içerisine artık bebeğinize katılmaya başlayacak ve siz, çocuğunuzla nasıl dışarı çıkarım? Bu keşfi nasıl eğlenceli hale getirebilirim diye düşüneceksiniz.

İste tam bu noktada size tavsiyem kesinlikle ‘doğru anne-bebek çantası.’ Anne-bebek çantası hazırlayıp evinizde ya da arabanızda bulundurmak, hayatınızı kesinlikle daha kolay hale getirir. Detaylara göz atalım mı?

İşte çocukla dışarı çıkarken bebek çantası içinde olması gerekenler

 1. 2-3 adet yedek kıyafet
 2. Kişisel hijyen ürünleri ve 1-2 adet maske 
 3. Yazın şapka kışın bere
 4. 3-4 adet bebek bezi
 5. Bez değiştirme örtüsü
 6. Islak mendil
 7. Mama tabağı, kaşığı, önlüğü
 8. Biberon veya kendi bardağı
 9. Yazın ince, kışın kalın battaniye
 10. Sevdiği bir oyuncak

Bu on madde, anne-bebek çantasının içinde olması gereken olmazsa olmazlarımız.

Anne-bebek çantasının yanında hayatınızı kolaylaştıracak olan üç ürün daha var ki kullandıkça rahatlığını ve sosyal aktivitelerinizi ne kadar kolaylaştıracak göreceksiniz…

Çocuğunuzla yapacağız aktivitelere yardımcı ürünler

 1. Ergonomik kanguru
 2. Portatif bebek arabası
 3. Kumaş mama sandalyesi

Hazırlamış olduğunuz çanta ve yanınızda bulundurduğunuz bu üç ürün ile her yere gidebilirsiniz. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız her şeye hazırlıklı olmalı ve tedarikinizi ona göre hazırlamalısınız.

Yanınıza almadığınız yedek kıyafet, bez veya diğerlerinden biri eksik olduğunda eve geri dönmeniz gerekebilir. Nelere ihtiyacınız olacağını birkaç kez dışarı çıkmayla deneyimleyebilirsiniz.

Yapacağınız kısa süreli alıştırmalardan sonra artık hazırsınız. Zamanla çocuğunuzla gezmenin oldukça keyifli ve eğlenceli olduğunu yaşayarak öğreneceksiniz. Alışveriş merkezinde, piknikte, doğa gezilerinde hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Örneğin mama sandalyesi yoksa aramanıza gerek yok, zaten yanınızda, bebek arabasından sıkılan çocuğunuz için kanguru ise size taşıma kolaylığı sağlayacak. İsterseniz önde, dilerseniz sırtınızda taşıma kolaylığı ile doğa gezilerine, trekking gruplarına katılabilirsiniz. Seçeceğiniz en uygun bebek arabasıyla uykusu geldiğinde içinde uyutabilirsiniz.  Çocuğunuzun sevdiği, yanınıza aldığınız oyuncağı ile hep beraber oyunlar oynayıp güzel vakit geçirebilirsiniz ayrıca.

     Kaliteli uyku için tavsiyelere mi ihtiyacınız var, yazınız evetse ilgili yazımız tam size göre. 

anne-bebek

Bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu şey: Temiz hava 

Hem sizin için hem de çocuğunuz için güneş ışığı oldukça faydalı. Elbette bunun için kış mevsimi çok cömert değil. Ancak bahr ayları ve yaz mevsimi fırsatlarla dolu.

Çocuklarda ilk bir yaşa kadar D vitamini kullanmak gerekiyor. Böylelikle sizde ilaç yanında doğal yollardan D vitamini ihtiyacını karşılamış oluyorsunuz.

Temiz havaya çıktığınızda nefes yolu açık olacak ve rahat uyku uyuyacaktır. Çoğu aile çocuklarının küçük yaşlarda uykusuz olduklarını, sürekli uyku problemi yaşadıklarını söyler. Büyüklerin bir sözü var ‘ yorulmayan çocuk uyumaz’ derler. Temiz havaya çıkan çocuklar daha rahat olur.

Hem uyku hem fiziksel hem de sosyal gelişim açısından ortaya çıkan problemler minimuma iner ve ev ortamından çıkan anne-baba daha çok mutlu olur.

Öyleyse ne yapıyorsunuz? Çocuk sahibi oldunuz diye eve kapalı kalmıyorsunuz. Haydi o zaman sosyal aktiviteler sizi bekliyor.

Eğitim Koçu Aydan Sonüstün Güner yazdı; Daha iyi bir ebeveyn olmak için ne yapmalıyım?