Kilo vermek bazıları için amansız bir uğraş. ‘Ne yaparsam yapayım olmuyor’ sıkça duyduğumuz bir yakarış. Temelde basit matematik işlemlerinden ibaret olan bu olgu, kabul edilmeli ki hiç de basit olmayan bir süreç. Zira kalori hesapları, yasaklar, hareket ve bazı alışkanlıkları olmadan kilo kaybı pek mümkün değil…

Diyetlerin olmazsa olmazını bilirsiniz; ah o kilo ve kalori değişimini kaydeden tablolar. Onların üzerinde çalışmayı biz de çok seviyoruz. Bununla birlikte ah şu ‘gereklilikler‘ diyoruz; en sevdiğiniz yiyecekleri yasaklama, yalnızca evde yemek yeme ve zihinsel olarak pozitif kalma gibi diyetinizin etkisini en üst düzeye çıkarmanız için kullanılması gereken çok önemli ipucları var. Gelin bunlara yakından bakalım…

1- Olumlu düşünün

Kilo verme motivasyonunu ‘pozitif ve olumlu düşünmenin de’ aralarında yer aldığı bir dizi ipucu ile artırabiliriz. Diyetinizden ayrılmanız durumunda cesaretinizi kırmak uzun vadede size yardımcı olmaz. Olumlu kalmak ve herkesin hatalar yapabileceğini hatırlamak gerekir; hileyi gününüzü diyet grafiğinizde daha da çok çalışmak için motivasyon olarak kullanın.

diet-yasaklar

2- Gıdaları değil kalorileri kısıtlayın

En sevdiğiniz gıdaları kısıtlamak, acımasız ve alışılmadık bir ceza olabilir. En sevdiğiniz gıdaların miktarını ve kalori değerlerini diyet grafiğinize koymanız yeterlidir. Gerçekten uzak duracaksınız.

diet-program

3- Kalorileri kayıt altında tutun

Ne kadar kalorinin tüketildiğini kaydetmek, özellikle yemek başına düşen kaloriyi hesaplamak oldukça makul bir konu. Bu kayıtlar, sadece sizi hedeflerinizden sorumlu tutmakla kalmaz, aynı zamanda bir günde ne kadar yiyecek yediğiniz hakkında daha iyi bir fikir vermenizi de sağlar. Bunun için ister defter kullanın, ister kalori takip için akıllı telefon uygulamaları.

Özetle mutlaka kalorileri kaydettiğiniz bir diyet günlüğü tutun.

Birkaç uygulama tavsiyesi:

  • Calorie & Food Counter

Kahvaltıda kaç kalori harcamalısın, ne kadarını harcadın, fazladan aldığın kalori miktarı ne gibi göstergelerle sizi yönlendiren Calorie & Food Counter, bu sayede size daha zinde ve dengeli beslenme imkanı vadediyor. Çok sayıda motivasyon ve ‘challenge’ özelliği de içeren uygulama, sempatik arayüzüyle de beğeni topluyor.

  • Lifesum

Kalori sayacı sunuyor. Ek olarak diyet planları ile geliyor. Şeker detoksu gibi inovatif metotlar da telkin eden Lifesum, şık arayüzü ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Apple Watch uyumluluğu da çok iyi bu arada.

4- Evde yiyin

Dışarda yemek yerken, tüm kalori tüketiminizi izlemek neredeyse imkansız hale gelir. Ancak evinizde, kalori hesabını yaparak hazırladığınız yemekler ile diyetiniz için sağlam bir atmış olursunuz.

Ve en önemlisi de kendinize inanın.