Yüksek tansiyonu düşürmek için bitkisel ilaç kullanımı binlerce yıldır uygulanıyor.

Yüksek kan basıncı iki tiptir: primer hipertansiyon ve sekonder hipertansiyon. Primer hipertansiyonun belli bir nedeni yoktur, ancak yaşlandıkça daha sık ortaya çıkma eğilimi vardır ve sigara kullanımı ya da hareketsiz bir yaşam tarzı hastalığı daha da kötüleştirebilir. İkincil hipertansiyon, kan basıncınızın daha hızlı ve yoğun bir şekilde yükselmesi nedeniyle olabilir. Böbrek, tiroid sorunları, uyuşturucu, alkol kullanımı, doğum kontrol hapları, uyku apnesi ve ağrı kesicilerin kullanımı nedeniyle oluşabilir.

Yüksek tansiyon ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Arterlerinizdeki ve kan damarlarındaki fazladan gerginlik veya stres, bu dokularda sorun çıkararak kardiyovasküler hastalıkların veya diğer komplikasyonların riskini artırır. Tansiyonun normal seviyesine inmesi için yaşam şekli ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca; antienflamatuar, anksiyolitik, yatıştırıcı ve antioksidan özellikleriyle yüksek tansiyonu düşürebilen bir dizi bitkisel ilaç da vardır.

Bitkiler yüksek tansiyon için nasıl kullanılabilir?

Yüksek kan basıncını kontrol eden en iyi şifalı otlardan bazıları ginkgo biloba, alıç, yeşil çay, fesleğen ve zerdeçaldır.

alic

  • Alıç

Eski Çin’de hipertansiyona çare olarak alıç kullanılırdı. Alıç, dolaşımı düzenler, kan basıncını düşürür ve kan pıhtılaşma riskini düşürür. Ayrıca enerji vererek kalp krizi riskini ve inmeleri önleyebilir.

Alıç nasıl kullanılır?

Aktarlardan aldığınız alıcın çayını hazırlayarak tüketebileceğiniz gibi, tablet ya da kapsül şeklinde satılanları tercih edip kullanabilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanabileceğiniz en iyi 10 doğal besin

  • Yeşil çay

Epigalokatekinler ve fenolik bileşikler gibi antioksidanlarla dolu olan yeşil çay, mükemmel bir anti-inflamatuar madde olup hipertansiyonun neden olduğu hasarların iyileşmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar, düzenli yeşil çay tüketiminin hipertansiyon riskinizi yaklaşık % 50 azalttığını gösteriyor.

Yeşil çay nasıl kullanılır?

Yeşil çay, adından da anlaşılacağı üzere, daha çok çay olarak tüketilir. Ancak yeşil çay özütü, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Daha iyi sonuç için günde 2-3 fincan yeşil çay içebilirsiniz.

kakule

  • Kakule

Bu popüler Asya baharatı, hipertansiyon ile ilgili olarak kapsamlı olarak incelenmiştir. Düzenli kakule tüketiminin kan basıncını düşürebileceği ve kardiyovasküler komplikasyon riskini azaltabileceği saptanmıştır.

Kakule nasıl kullanılır?

Kakule tohumlarını havanda ezerek toz haline getirdikten sonra yemeklerinizde rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca içeceklere, tatlı ya da tuzlu yiyeceklere de ekleyebilirsiniz.

feslegen

  • Fesleğen

Fesleğen, yüksek tansiyon için en iyi otlardan biridir. Hipertansiyon semptomlarını azaltırken, sakinlik vererek vücudu ve zihni dinlendirir.

Fesleğen nasıl kullanılır?

Fesleğen ekstraktları kullanılabilir ancak taze fesleğen çok daha faydalıdır. Mükemmel tadı ve kokusu ile taze fesleğen yapraklarını çorbalarda, güveçlerde ve makarnalarda kullanabilirsiniz.

sarimsak

  • Sarımsak

Diyetinize ekleyebileceğiniz antioksidan açısından en zengin yiyecek sarımsaktır. Sarımsak, atardamar duvarlarınızdaki plakayı kaldırabilir, kan basıncınızı düşürebilir, kolesterolü düşürebilir ve tüm kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilir.

Sarımsak nasıl kullanılır?

Bu güçlü besini yemeklerinizde pişmiş halde kullanabilir ya da çiğ olarak tüketebilirsiniz. Sarımsak özütü çoğu aktarda bulunabilir.

zerdecal

  • Zerdeçal

Zerdeçalın kökeni Hint mutfağına dayanır. Dünya mutfaklarının birçoğunda kullanılan zerdeçal, vücuda sayısız etkisi olan curcumin maddesini içerir. Bu madde vasküler sistemdeki anjiyotensin reseptörlerini engeller, kan damarlarının sıkışmasını önler ve böylece kalpteki yükü hafifletir.

Zerdeçal nasıl kullanılır?

Bu lezzetli baharat neredeyse her türlü yemeğin içine eklenebilir. Ayrıca yumurtaya veya kavrulmuş sebzelere serpilebilir, çaylara eklenebilir.

kedi-pencesi-otu

  • Kedi pençesi

Bu alışılmadık bitki, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Su dengesini düzenleyerek hipertansiyon semptomlarını en aza indiren vücuttaki kalsiyum kanallarını etkiler. Bu yüzden kedi pençesi, kan basıncını düşürmekle doğrudan ilişkilidir.

Kedi pençesi nasıl kullanılır?

Kedi tırnağının kökü ve kabuğundaki özler, kapsül veya tablet formunda satılmaktadır.

Ginkgo_biloba

  • Ginkgo Biloba (Japon eriği)

Gingko Biloga olarak bilinen Japon eriği, damar genişletici ve uyarıcı maddeler içerir. Kan damarlarındaki ve arterlerindeki yükü düşürmekle kalmaz, aynı zamanda içerdiği yoğun antioksidan sayesinde dolaşımı da düzenler.

Ginkgo Biloba nasıl kullanılır?

Ginkgo biloba, tablet veya kapsül biçiminde, aktarlarda ya da sağlıklı ürünler satan bazı yerlerde bulunabilir.

kereviz-tohumu

  • Kereviz tohumu

Kereviz tohumunu kan basıncını önemli ölçüde düşürecek fitalidler, anti-inflamatuar bileşiklerini içerir. Bu bileşiklerin yüksek tansiyonu düşürmede oldukça etkilidir.

Kereviz tohumu nasıl kullanılır?

Ekmek yapımında, salatada, çorbalarda, sebze yemeklerinde ve daha birçok yemekte kereviz tohumunu kullanabilir, çayınıza dahi katabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

  • Tarçın

Tarçın, hem lezzeti hem de kokusuyla baş döndüren bir baharat. Bu baharat, içerdiği sinnamaldehit ve diğer suda çözünür organik bileşikler sayesinde hipertansiyon ve kolesterol düzeylerini düşürebilir. Ayrıca oldukça güçlü bir antioksidandır.

Tarçın nasıl kullanılır?

Tüm tatlı tariflerine tarçın katabilir, çayını demleyebilir veya içeceklerinize ekleyebilirsiniz.