Mimarlık ofisi UNstudio, van B konutlarıyla Münih’te iç içe geçmeli yeni bir konsept planlıyor.

van b

Bavyera eyaletinin gözde şehri Münih’in gelecekteki mahallelerinden “kreativquartier” boyunca yer alan van B konutlarının görüntüleri paylaşıldı. Devam eden çalışma, kentsel yaşamın geleceğini yeniden tasarlayan tamamen yeni bir konut türü vadediyor.

İlginizi Çekebilir: Şehirleri daha yaşanılabilir kılan 7 yenilikçi proje

van b

Modern şehir konutları için bir prototip olan van B, değişen demografik özelliklere ve çoklu aile yapılarına hitap etmek için tasarlandı. Son derece ferah daireleri, açık ve ortak kullanım alanlarının yanı sıra çarpıcı cephesiyle van B, yeni bir kentsel yaşam biçimi adeta.

İlginizi Çekebilir: İspanya’da etrafındaki her şeye bağlanmak isteyen sofistike bir ev: La Casa del Cantò

van b

Tamamen yeni bir “akıllı’ yaşam biçimi

UNstudio’nun kurucusu Ben van Berkel, Münih’teki van B konutları hakkında şu yorumu yapıyor: “van B’yi gerçekten özel ve benzersiz kılan, tamamen yeni bir “akıllı’ yaşam biçimi sunmasıdır. Bu teknik entegrasyonun olağan anlamında akıllıca değil;  bunun yerine, içinde yaşadığımız analog, fiziksel alanları iyileştirmek için dijital dünyadaki fikirlerin yeniden yorumlanmasını içeriyor.”

van b

Gözden Kaçırmayın: Danimarka’da kendine bir ada inşa edip keyif yapan adam

Mimar devam ediyor: ‘Evlerimizdeki bireysel alanlar, ofisler, spor salonları, oturma odaları ve yatak odaları olarak hizmet veren çok işlevli hale gelmek zorundaydı. Kuytu, hepsi aynı anda. Bu, şimdi her zamankinden daha fazla, evlerimizin değişen gereksinimlerini karşılayan yeni yaşam konseptleri geliştirmemiz gerektiği anlamına geliyor. ”

van b

İlginizi Çekebilir: Pedrali’den esneklik ve fütürizmi tanımlayan yeni çalışma alanları

Uyarlanabilir bölümler ve daha fazlası

UNstudio, Münih’teki van B konutlarının tasarımında esnekliğin tam boyuttan daha önemli hale geldiğini belirtiyor. Van B ile ekip, bir birimi yeniden yapılandırmak için mümkün olduğunca çok sayıda farklı yol üreterek bir dairenin  ayak izini daha esnek hale getirmenin yeni yollarını sunuyor.  Bunu başarmak için, uyarlanabilir bir bölüm ve mobilya “eklenti tabanlı”bir sistem tasarlandı. Bu strateji, ev sahiplerinin 40 metrekarelik bir apartman dairesini neredeyse 60 metrekarelik bir çatı katı gibi kullanmalarına izin veriyor. van B eklenti sistemi, kullanıcının aynı zemin alanını saniyeler içinde kolayca değiştirmesine olanak tanıyarak, bir odayı cömert bir ofisten rahat bir oturma odasına veya yatak odasına dönüştürmesine olanak sağlıyor.

van b

UNstudio’nun Münih van B konutları, bina sakinlerini daha esnek bir şekilde yaşamalarını sağlamak için eski kare görüntü ve sabit ayak izlerine meydan okuyor. Kalite ölçerler metrekareden daha önemli hale geliyor. Esneklik, her bir ögenin farklı konfigürasyonlarda çalışabilmesi ve yerleşik kişinin dokuz ögeden oluşan bir kataloğa dayalı olarak ayrı bir eklenti konfigürasyonu seçebilmesi gerçeğinde yatıyor. Bunu başarmak için, her bir eşyanın dayandığı bir ızgara tasarlanmış, yani her bir eşya açıldığı zaman bir diğerinin arkasına bitişik oluyor. Bu, ev sahibi hangi eşyayı seçerse seçsin ve daireyi nasıl düzenlerse düzenlesin, modüllerin birlikte çalışacağı anlamına geliyor.

van b

Kaynak: designboom

Yazar Arda Kökten’in diğer içerikleri için buraya tıklayabilirsiniz.