Ahenkli bir başlık atmayalı uzun zaman olmuştu… Mayıs ayıyla birlikte kişisel gündem maddelerimizde değişimler söz konusu. Zira yaz ayları, uzun süredir evlere kapalı kalan milyonlar için bir tür kaçışa işaret gibi. Kaçış kimisi için şimdiden planlandı bile; kesinlikle uzun süreli olacak, yazlık bölgeler dolup taşacak. Diğer yandan milyonlarca kişi için en az 7 günlük, 10, 14 günlük zevke ve gelire uygun tatil arayışları da çoktan başladı. Marmaris, İzmir, Bodrum, Antalya, Datça, Avşa, Alanya, Side yine en trend ayların kıyısında. Diğer yandan temkini elden bırakmamakta kararlı geniş bir kesim açısından en doğrusu sıcak ayları da maksimum sosyal mesafeyle, halihazırdaki yaşam alanlarında tamamlamak.

Toplumdaki sosyal kodlar, kimine göre burçlar, genetik özellikler, kişilik yapıları esasen tüm planların belirleyicileri. Sebebi neye çağrıştırırsanız çağrıştırın insanlar yaz planları ile ilgili bir dizi karar verecek. Bu, hep böyleydi ve değişmeyecek. 1000 yıl öncesinde de böyleydi hatta; insanlar yaz aylarında toplaşıp dağları tepeleri aşar sefere çıkardı örneğin; çoğu topluluk için deniz kıyısında güneşlenmek gündemin maddeleri arasında kendine pek fazla yer bulmazdı tabi. Artık zaman değişti…

İnsanoğlu ağır metallerden nasıl sakınması gerekiyorsa pandemiden de öyle sakınmalı. Alüminyum folyoya bir şeyleri sarıp ısıtmaktan da kötü üstelik günümüz dünyasındaki salgın tehdidi. Folyo, yavaş yavaş size zarar verirken diğerindeki süreç hızla gerçekleşiyor. Kaotik ve ani. Buna son birkaç aydır çevremizde çokça tanıklık ettik.

Peki güvenli bir yaz tatili planı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli? Pandemide yaz tatili nasıl olmalı?

koronavirüs tatil nasıl olmalı

İlginizi Çekebilir: Kendine bir ada inşa edip keyif yapan adamla tanışın

Salgına karşın kilit nokta şu; başarının anahtarı alanı genişletmek değil, daraltmak. Ne kadar kompakt alan, yalıtım ve az insan söz konusuysa steril kalma olasılığı da artıyor bildiğiniz gibi. Bu nedenle tatil programlarınız için şunları önceliklendirebilirsiniz.

Düşük sosyalleşme imkanlarına sahip turistik seçenekler yani;

  • Kısa süreli yazlık kiralayabilirsiniz,
  • Trend aylarda değil de sonbahara yakın ayları tercih edebilirsiniz,
  • Bungalov ev gibi genellikle ‘ayrı ayrı’ yaşam alanları sunan alanlarda konaklayabilirsiniz.

Havuz yerine denizde çok sakin gün ve saatleri tercih etmek, suyun dışında maske takmak olmazsa olmazınız olabilir,

Otel odasından pek çıkmamak, balkonunda güneşlenmek, geç saatlerde havuza girmek gibi önlemleri tercih edip tatil günlerinizi tamamlamak da tamamen sizin elinizde.

Tatile gidiyoruz olur mu öyle şey diyenlere saygı ama ısrarla uyarı aynı zamanda.

Karadeniz?

Pandemide yaz tatili, çoğu kimse için denize yakın noktaları temsil ediyor, diğer taraftan Karadeniz’in yaylaları son derece iyi bir tercih. Konaklama tesisleri genellikle mütevazı büyüklükte ve sınırlı kapasitelere sahip. Ayrıca bungalov, vb. imkanları mevcut. Mavi deniz yerine ağırlıklı olarak yeşil ambiyans ve temiz hava odaklı tatil seçeneğini de aklınızda bulundurun özetle.

Koronavirüs tedirginliği yoğundu. Üzgün ve bitik olma hali pek çok kişiyi çepeçevre sardı. Çoğu kimse hastalık geçirdi; zorlukla atlatanlar, yakınlarını-tanıdıklarını kaybedenler oldu. Ekonomi, sosyal yaşam, ilişkiler ve akla gelebilecek her şeyin olumsuz etkileri ile savaş sürüyor.

Tatile gitmemek en güvenlisi belki ama çoğumuz için son aylar o kadar zor geçti ki, deniz, kum, yeşil ve yaza özgü hafif rüzgar esintileri bir tür ‘temel ihtiyaç’ gibi görülebiliyor şu sıralar.

Açıkçası sağlığa dair çok temel standartları asla elden bırakmadan dingin davranışlar sergileyerek, tarayıp araştırarak, doğru tercihler yaparak yaz dönemini fırsata çevirmek, biraz stres atıp zihni dinlendirmek evet mümkün.

Şunu lütfen unutmayın; maske, hijyen ve sosyal mesafe sadece metropollerde değil tatil bölgelerinde de geçerli standartlar. pandemide yaz tatili sırasında da es geçmemeliyiz.

Sağlıklı tatiller…

İlginizi Çekebilir: Egzotik güzellikleri ile ünlü 11 muhteşem ada