Psyllium tohumu, anavatanı Hindistan olan ve ülkemizde karnıyarıkotu olarak bilinen plantago ovata bitkisinden üretilir. Bu lif genellikle boşaltım sistemini düzenlemek ya da daha net bir ifadeyle ‘temizlemek’ isteyenler tarafından talep edilir. Ayrıca kilo vermeye de katkı sağlar. Bundan dolayı psyllium‘un toz, granül, kapsül halinde de alınabilir formları mevcuttur.

Günümüzde kolon, boşaltım organları arasında en fazla çalışan ve en kötü muameleyi görendir. İnanması güç gelebilir ama normal bir insanın bağırsaklarında 5-6 kg yoğun, lastiksi, sıkıştırılmış, sümüksü ve balçık gibi bir tortu bulunur. Bu dışkı değildir, yani sürekli taşınır. Bunu mutfak borusuna benzetebilirsiniz, ‘astar’ olarak da düşünebililen bu toksik maddelerin temizlenmesi için en pratik yollardan biridir Psyllium tohumu.

Bağırsaklarınızı baca temizleyicisi gibi süpürür.

Bol liflidir ve su ile birleştiğinde çok fazla şişer, tüketildiğinde bağırsaklarda jölemsi bir kıvama dönüşür.

İstediğiniz bir formu seçerek ister tablet olarak su ile içebilir ister toz halinde kullanıp Psyllium lifi ile ekmekler, hamurda kullanılabilecek bir madde olarak kullanabilirsiniz, bu sayede hem kullanımı hem de tüketimi daha kolay hale gelecektir.

Psyllium tohumu faydaları nelerdir?

Başlıca faydası kolon temizliği. Atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.
Başka yetenekleri de var…

Sabahları kahvaltıdan önce prebiyotik kullanıyor musunuz? Psylliumun da probiyotik etkisi vardır ve sindirimde aktif bir rol oynar, bu nedenle kapsül halinde sabahları kahvaltı öncesinde alınabilir.

Yediğimiz besinlerde aldığımız kalori ve kan şekerini yükselten karbonhidrat, glikoz değeri yüksek birçok gıda bulunur. Bu gıdaların emilimini engeller. Emilim esnasında vücuttaki birçok zararlı etkeni de beraberinde emilmesini ortadan kaldırır. Tohum, bunları yaparken sıvıyı emer ve ishal gibi problemleri olanlar için de dışkıyı katı hale getirmeye katkı sağlar ve bu can sıkıcı sorunu önlemeye yardım eder…

Psyllium-tohumu

Okuma Önerisi: 17 şifa deposu: İnsan vücuduna faydalı en sağlıklı gıdalar

Düşük kalorili atıştırmalıklar için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Psyllium tohumu kimler kullanabilir, kimler kullanamaz?

Yüksek tansiyonu, yüksek kolestrolü olan hastaların kullanımında bir sakınca görülmez. Tam aksine kalp ve damar sağlığını korurken Tip 2 diyabet, insülin direnci olan hastaların öğünlerinde kullanmalarını halinde bu döngüyü kırmalarına yardımcı olacaktır.

Bu kapsamda bazı araştırmalar yapılmış ve yapılan araştırmalar sonunda kolestrol ve kötü kolestrolü de düşürdüğü gözlemlenmiş.

Ülser ve kolon kanserinde psyllium kullanımında araştırmalar kapsamında olumlu sonuçlar bulunmuştur ve doktorlar tarafından tavsiye edilir.
Aynı zamanda bu tohum, bir nebze tokluk sağladığı için kilo verme dönemindeki bireyler tarafından da tercih edilebilir. Bu sayede uzun açlık oruçları ve bir zaman-diyet füzyonu olarak tanımlanabilen intermittent fasting diyetine beraberindeki tokluk hissi ile yardımcı olur.

Glisemik yükü düşüktür ve karbonhidrat oranı yüksek olmadığından bu tohumu düşük karbonhidrat yüksek yağ diyeti, paleo diyeti yapanlar kişiler de rahatlıkla öğünlerinde kullanılabilir.

Genel bir alerjen probleminiz, alerjik cildiniz varsa kullanmadan önce dikkatli olmalı ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Yağlı tohumlar genellikle alerjik kişilerde sivilce, kızarıklık, yağlanma ya da ciltte kaşınma gibi problemler ortaya çıkarır. Bundan dolayı nefes problemi olan ve alerjik bünyelerde ekstra dikkat edilmelidir.

Hamilelik dönemindeki anne adaylarının, çocuğun anne karnındaki gelişimini önleyebileceğinden ve hamile bireye zarar verebilme olasılığından kullanılması önerilmez. Emzirme dönemindeki anneler de çocuğun beslenmesinde etken oldukları için kullanmamalıdır.

Bu tohum çok fazla lif içerir bu yüzden gün içinde yeşillik tüketmeyen, lif almayan bireylere önerilir. Zaten halihazırda yeşillik, salata vb. gıdalardan yeteri kadar lif alıyor iseniz Psyllium tohumunu lif esaslı olarak kullanmanıza gerek yok.

Psyllium-husk-tohum

Psyllium tohumu nasıl kullanılır?

Psyllium Tohumu iki formda bulunur. Biri yerel marketlerden, baharatçılardan bulabileceğiniz karnıyarık otu olarak geçerken diğeri daha endüstriyel bir form olan supplement halidir. Tohum, günde en az 2 kez suyla karıştırılarak tüketilebilir.

Eğer halihazırda başka ilaçlar da kullanan biriyseniz hap formundaki psyllium tohumunu bunu etkilememek için ilacınızla birlikte almamanızı öneririz. Başka ilaç kullanmayan biriyseniz yemekten yarım saat ya da bir saat ve yemekten sonra bir saatlik periyotta kullanabilirsiniz.

Diyet odaklı kullanacaksanız periyodu diyetisyeninizle belirlemenizde yarar var… Ama genellikle nasıl kullanacağınız sizin ihtiyacınıza bağlı olarak değişir. Eğer çok acıkan biriyseniz bir saat öncesinde kullanabilir bu sayede yemeğe daha tok başlayabilirsiniz. Yahut zaten çok acıkan biri değilseniz ve bunu bağırsak floranız için kullanıyorsanız yemekten bir saat sonrasında kullanmanız daha uygun olabilir.

Çocuk ve genç yetişkinlik dönemindeki çocukların da kullanması tavsiye edilmez.

20 diyet önerisi yazımızı inceleyebilir ve dengeli bir şekilde kilo verebilirsiniz.