Karantina sürecindeyken hepimiz karantina sonrası ilk gezintide neler yapacağını hayal ederek zaman geçiriyor değil mi? Haksız da sayılmayız. Bu yazımızda sizlere karantina sonrası ilk gezinti için bazı fikirler sunacak, neler yapabileceğiniz hakkında önerilerde bulunacağız…

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) sebebiyle herkes gerek virüs kapma endişesi, gerekse daha yoğun şekilde ‘istenmeyen bir durum’ olarak temasta bulunduğu kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle belirli bir süre evlerinde ya da devlet tarafından tahsis edilmiş odalarda karantina sürelerini tamamlamak durumunda kalıyor.

Birçoğumuz da korona virüsten kendimizi korumak amacıyla kişisel olarak evlerde kalıp kendimizi karantina altına alıyor ve başta iş hayatı olmak üzere birçok şeyi evden dışarıya çıkmadan tamamlamaya çalışıyoruz (Çok haklısınız; online alışveriş gerçekten zirve yaptı!). Bu kadar uzun süre evde kalmak ve dışarıdan alınan her ürünü dezenfekte etmek zorunda olmak moralimizi bozdu, üstüne canımızı büyük ölçüde sıktı ama yapacak bir şey de yok. Dikkat etmemiz gereken bir dönemdeyiz…

Karantina sürecinde elbette hepimiz eski normalde yaşadığımız sosyal hayatı özlemekte ve karantina sonrasında ilk gezintide ne yapacağımızı, nerelere gideceğimizi, ne yiyeceğimizin hayalini kuruyoruz, arkadaşlarla planlar yapılıyor ve tabii ki internet üzerinden de çeşitli araştırmalar yapıyoruz. Tıpkı şu anda sizin yaptığınız gibi…

Karantina süreci bittikten sonra yapabileceğiniz birkaç aktiviteyi sizler için sıraladık, umarız ilginizi çeker ve karantina süreci bittikten sonra yapabileceğiniz bir aktivite bulmanıza yardımcı oluruz.

1- Park alanında gezmek ve oturmak

Yakınınızda bulunan park alanı etrafında yeşillikler içerisinde yürüyüş yaparken temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yürüyüşünüzden sonra banklarda oturarak çayınızı-kahvenizi, smoothie’lerinizi içebilir, sağlıklı atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Az önce linkini gördüğünüz sağlıklı atıştırmalıklar konusunu mutlaka tıklayın. Ben bu yazıdan birçok şey öğrendim.
Devam ediyoruz…

İlginizi Çekebilir: Anaerobik kahve, kahve dünyasındaki en yeni trend olabilecek mi?

Karantina sonrası ilk gezinti alışveriş

2- Alışveriş yapabilirsiniz

Mevsim geçişleri sebebiyle kıyafet eksikliklerinizi, yiyecek – içecek eksiğinizi ve ihtiyacınız olan diğer tüm her şeyi tamamlamak amacıyla alışveriş merkezlerine gidebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

3- Aile gezintisi (evettt!)

Ailecek, kalabalık olmayacak şekilde şehrinizde bulunan tarihi mekanları gezebilir, açık havada oturup dinlenebilir ve bol bol muhabbet edebilirsiniz (sosyal mesafe kuralları eşliğinde).

4- Arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz

Pandemi nedeniyle uzun zamandır görüşemediğiniz arkadaşlarınızla buluşabilir, sosyal mesafenize ve maskenize dikkat ederek açık havada oturup çay-kahve eşliğinde dertleşebilirsiniz. Alışveriş yaparken arkadaşınızın görüşlerini alabilirsiniz.

Karantina sonrası ilk gezinti yolculuk

Gezinti zamanı! Ama hangi hızla yürümelisiniz? İşte aradığın cevap; bilimsel analizlerle vücuda en yararlı yürüyüş temposu

5- Şehir dışına gezmeye gidebilirsiniz

Yakınınızda bulunan komşu illere günübirlik ya da kısa süreli kalmalı olarak şehirdeki güzellikleri ve lezzetli denemek amacıyla gidebilir, varsa arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Şehir dışı gezilerinizde hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmeli ve hijyen kurallarına uyan işletmeler dışında başka işletmeleri tercih etmemeye özen göstermeniz sağlığınız açısından çok önemli. Başta da belirttiğimiz gibi uzak destinasyonlardan da kaçınalım.

6- Özlediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz

Her ne kadar birçok yemek yediğimiz mekanlar paket servis olarak yemekleri getirseler de her yemeği kendi piştiği yerde yemenin verdiği tat daha farklı, daha lezzetli bunu hepimiz biliyoruz ve kabul ediyoruz. Bu nedenle karantina bitiminde maske ve hijyen kurallarına uyan işletmelerden özlediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz.

Yapabileceğiniz aktiviteleri gerçekleştirken maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalı, bu kurallara uymayan işletmeler ve kişilerden de uzak durmalısınız. Aman dikkat diyoruz!