3 günlük detoks ile toksinlere son! Günümüzde iş ve yaşam koşullarının oldukça bozulması, insanların sağlıksız ve kötü beslenmelerini de beraberinde getiriyor. Tüketilen tüm bu sağlıksız besinler ve çevresel faktörler sonucunda, uykusuzluk, şişkinlik ve huzursuzluk gibi sorunlara sebep olan toksin adı verilen zararlı maddeler vücutlarımızda zaman geçtikçe birikmeye başlıyor. Oldukça zararlı olan bu toksinlerden kurtulmak için beden temizliği olarak da adlandırılan detoks beslenme programı uygulanmalı. Detoks programları günlük, üç günlük veya bir haftalık şekilde uygulanması tavsiye ediliyor.

3 günlük detoks, üç tam gün boyunca vücutta biriken toksin ve ödemleri çözecek besinler ve içecekler tüketilerek yapılır. 3 günlük detoksta, hayvansal gıdalardan özellikle beyaz ve kırmızı etten kaçınarak, taze meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme gerçekleşir. Antioksidan özelliğe sahip meyveler sıkça tüketilir. Toksinlerden kurtulmanın en kolay yolu terleme ve idrar yoluyla olduğu için, 3 günlük detoks yaparken bol su içilmeli.

3-gunluk-detoks-salata

Okuma Önerisi: Detoks baş ağrısı yapar mı?

3 günlük detoksu kimler yapabilir ve süreç sırasında nelere dikkat edilmeli?

3 günlük detoksu, büyüme çağında olmayan, herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan ve yeni anne olmamış kişiler uygulayabilir. 3 günlük detoksun daha etkin olması için dikkat edilmesi gereken şeyler var, göz atalım;

  • Gece erken yatılmalı, sabah en geç 08:00’de uyanılmalı.
  • Sabah kahvaltısı 09:00’dan önce bitirilmeli.
  • Ara öğünler dahil olmak üzere tüm öğünler arasında en az 2 saatlik zaman farkı olmalı. Öğünler arasında atıştırma yapılmamalı ve akşam yemeği en geç 18:30 bitirilmeli.
  • Yürüyüş, spor veya pilates gibi egzersizler ile destek sağlanmalı.
  • Kalabalık ve stresli ortamlardan kaçınılmalı.
  • Günde en az iki üç litre maydanoz, salatalık ve limon ile tatlandırılmış ödem sökücü sulardan içilmeli. İlk bakışta tuhaf gelebilir ama vücudunuzda yoğun arınma için harikulade bir adım.

3-gunluk-detoks

İlgili Konu: Bitkisel detoks nedir?

3 Günlük örnek detoks menüsü

3 günlük detoks menüleri; sabah, öğle, akşam yemeklerinden ve ara öğünlerinden oluşmakta. 3 günlük detoks menüleri yapılırken ilk gün sadece sıvı gıdalarla beslenilmeli, diğer günler ise katı gıdalarla takviye edilmeli. İşte uygulayabileceğiniz çok temel, 3 günlük örnek bir detoks menüsü;

  • 1. gün

Sabah:  Kahvaltıdan yarım saat önce taze limon suyu veya organik sirkeli bir bardak ılık su ( detoks programı sırasında her sabah içilmeli ). Taze roka, maydanoz, ıspanak, kereviz sapı, berrylerden bir tanesi (çilek, ahududu veya blueberry) ve isteğe göre yarım muz ile hazırlanmış ve iyice öğütülmüş smoothie.

Ara Öğün: 3-4 tane çiğ badem, kaju veya ceviz, yarım yeşil elma.

Öğlen: Mevsim sebzelerinden hazırlanmış tercihen beyaz lahana temelli sebze çorbası.

Ara Öğün: Bitki çayı birkaç adet kuru kayısı veya kuru incir.

Akşam: Öğlen içilen çorba ve mevsim salata, yağsız yarım kase yoğurt.

  • 2. gün

Sabah: 20 gram yulaf, badem veya kaju sütü gibi vegan süt ve çilek, muz veya blueberryden oluşan bir granola veya pişmiş yulaf lapası.

Ara Öğün:  3-4 tane çiğ badem, kaju veya ceviz, bir mandalina.

Öğlen: Buharda pişmiş veya fırında mevsim sebzeleri, yarım kase yağsız yoğurt.

Ara Öğün: Bitki çayı, 10 – 12 tane kuru üzüm.

Akşam: 200 gram ızgara somon, mevsim salatası.

  • 3. gün

Sabah: Bir adet haşlanmış organik yumurta tercihen az pişmiş ve kayısı, mevsim salata, çeyrek avokado, 3-4 adet siyah zeytin.

Ara Öğün: 3-4 tane çiğ badem, kaju veya ceviz, yarım kase yoğurt veya yarım portakal.

Öğlen: Sebze çorbası veya buharda pişmiş veya fırında mevsim sebzeleri.

Ara Öğün: Bitki çayı, tarçınlı yarım kase yoğurt.

Akşam: Izgara mantar veya kuşkonmaz, tercihen somon ve mevsim salatası.

Okuma Önerisi: Daha fit görünüm için kilo vermeye yüzde 100 etki eden 10 gıda