Son yıllarda kadın-erkek birçok kişinin karşılaştığı problemlerden biri de saç dökülmesi. Genetik faktörlerin ön planda olduğu biliniyor, aynı zamanda stres ve sağlıksız beslenme gibi dış etkenler de sorunun temelini oluşturan güçlü etkenler arasında. Bu kapsamda saç dökülmesini engellemek ve yeni saçların oluşmasını sağlamak için kullanılan yaygın yöntemlerden biri saç dökülmesinin önüne geçen, hatta yeni saç çıkaran yağlar. Burada kastedilen yağ sakın sizi korkutmasın, bu bitkisel yağlar genel olarak saç köklerini besleyerek, yeni saç oluşumunu ve var olan saçların da kuvvetlenmesini sağlar. Peki en etkili saç çıkarıcı yağlar hangileri? Detaylı yanıt geliyor…

Saç çıkaran en etkili yağlar

Saç dökülmesini engellemek için kullanılan çok çeşitli yağlar var. Halihazırda var olan bu yağlardan en etkili olanları sizler için derledik.

Çam terebentin yağı

Çam ağacının iğnelerinden ve gövdesinde bulunan reçinelerden elde edilen ve içinde terebentin maddesi bulunan doğal bir yağ türüdür. Oldukça keskin bir kokusu olan çam terebentin yağı saça tek başına uygulayabilir ya da saç bakım ürünlerinizin ve şampuanlarınızın içlerine katabilirsiniz. Özellikle güçlü formülü sayesinde saç derisini onarır, varsa kepeği giderir ve yeni saç köklerinin oluşmasında etkili bir şekilde görev alır. Uzun vadede bu yağı kullananların saçlarının daha parlak ve hızlı uzadığı bilinmektedir.

Kaş çıkaran süper-etkili yağlar başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Sarımsak yağı

Sarımsak tanelerinden özel bir sıkım işlemi ile üretilen sarımsak yağı, saç problemlerinde en çok tercih edilen yağlardan biri. Çok yoğun kokusuna rağmen işe yarayan bu mucizevi çözüm, günümüzde çok çeşitli kozmetik ürünlerinin içeriklerinde de kullanılmakta. Halk dilinde doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın antiseptik ve onarıcı etkisi sayesinde saç derisini iyileştirmekle kalmayıp, saç çıkmayan bölgelerde bulunan cansız kökleri de canlandırarak saç üretimine katkı sağlar. Hatta içinde bulundurduğu B, C vitamini ve mineraller sayesinde saçınızı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

saç dökülmesi iyi gelen yağlar

İlgili Konu: Erkeklerde kellikle mücadelede 11 etkili metot

Argan yağı

Son zamanlarda çoğu şampuan firmasının da tercih ettiği Argan yağı, Fas bölgesinde yetişen Argania Spinosa isimli ağacın meyvesinden elde edilen bir yağ türü. İçinde bulundurduğu vitaminler ve yağ asitleri sayesinde sadece saç bakımında değil tüm vücutta da kullanabilir. Yoğun nemlendirici yapısı ile saç köklerinde oluşan kuruluğu giderir, saç tellerinin daha gür ve kalın telli çıkmasına yardımcı olur. Argan yağı iyileştirici özelliği ile yine saç derisinde ortaya çıkan egzama ve saçkıran gibi hastalıklara karşı da denenebilir.

Hindistan cevizi yağı

Palmiye ağacının meyvesi olan hindistan cevizinden soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen bu özel yağ son yıllarda çok popüler olmuş yağlardan biri. Saça direkt kullanımı sonucunda, saç tellerinin her birine ayrı ayrı etki ederek mevcut yıpranmaları onarır ve saç köklerini besler. Mat görünen sağlıksız saçları ilk kullanımdan sonra daha parlak bir görünüme kavuşturabilir. Saç dökülmelerine neden olan kuruluğu azaltır ve saç köklerinin daha iyi kalitede saç üretmesine yardımcı olur. Oda sıcaklığında yarı katı bir halde bulunan bu ürünün kullanılmadan önce avuç içinde hafif ısıtılması tavsiye edilir.

saç uzatan ve çıkaran yağlar

İlgili Konu: Kellik nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Saç çıkaran yağlar nasıl kullanılır?

Saç dökülmesini azaltan ve yeni saç çıkaran bitkisel bazlı bu yağlar iki farklı yöntem ile kullanabilmekte. Saç dökülmesi ileri seviyede olmayan kişiler, sarımsak yağı ve argan yağı gibi farklı türdeki yağları günlük olarak kullandıkları şampuanlarla karıştırabilirler. Bu sayede saç yıkama sırasında bu yağlar saç derisi tarafından bir miktar emilir. Saç dökülmesi çok şiddetli olan ve saç derisinde boşluklar olan kişilerin ise bu yağları saç derilerine sürmesi ve bekletmesi önerilmekte. Bu sayede bu yağlar saç derisine daha iyi nüfuz ederek saçların güçlenmesine ve saç köklerinin canlanmasını sağlar.