Kış ayları ile birlikte bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir akıllaraki yerini aldı. Bu yazımızda sizlerle pratik tavsiyeler ve yöntemler paylaşarak kendimizi olası hastalıklara karşı daha hazır hissedeceğiz.

Bağışıklık sistemi, her canlının yaşayabileceği hastalıklara karşı onu korumak amacıyla, savunma mekanizması oluşturan ve sırrı tamamen çözülememiş müthiş bir sistemdir. Bağışıklık sistemimizin zayıflamasıyla birlikte hastalıklara yakalanma oranımız daha çok artar. Aynı zamanda uzun yıllardır yapılmakta olan araştırmalar sonucu bağışıklık sisteminin güçlü olduğu dönemlerde daha sağlıklı bir ruh haline sahip olunduğu, bağışıklık sisteminin düşük olduğu zamanlarda depresyona yakalanma oranının daha da artmakta olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu ciddi sebeplerden dolayı bağışıklık sistemini sadece kış aylarında değil her zaman korumalı ve güçlendirmeliyiz. Peki Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için neler yapabiliriz?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl mı güçlendirilir? İşte yanıtları…

Her derde deva C vitamini

Bağışıklık sistemi güçlendirme ve iyi bir antioksidan etkisi denilince hemen akla C vitamini gelir.

 • Günlük alacağınız C vitamini bağışıklık sisteminizi yüksek oranda toparlayacaktır emin olabilirsiniz.
 • C vitamini; limon, mandalina, portakal, greyfurt, yeşil biber, kivi, domates, ıspanak, roka, maydanoz, gibi besinlerde yüksek oranda bulunmaktadır.
 • Her gün düzenli olarak C vitamini tüketmeyi ihmal etmediğiniz zamanlarda sağlığınızın iyileşmesi cildinize bile yansıyacak en kısa zamanda kendinizdeki değişimleri göreceksiniz.

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

İlginizi Çekebilir: Detoks nedir, sağlıklı yaşam için nasıl yapılmalıdır?

Omega-3 faydaları

Başta balık ve semizotunda yüksek oranda bulunan omega-3 alımı, Bağışıklık Sistemini Güçlendirme esasıyla ihmal edilmemeli.

 • Haftada en az iki kere semizotu salatası ve mevsimine uygun olarak balık tüketmek gerekir.

Kahvaltılarınızda ya da gün içerisinde tüketeceğiniz;

 • Ceviz,
 • avokado,
 • keten tohumu içerisinde de önemli oranda omega-3 bulunmaktadır.

Probiyotikler bizim dostumuzdur

Probiyotikler içlerinde bizler için yararlı olan bakteriler bulundurur. Bu yararlı bakterilerin alımı sonrası başta sindirim sistemimize ve bağırsak sistemimizde olumlu gelişmeler görülür.

Probiyotik;

 • Ev yapımı yoğurt,
 • turşu,
 • kefir,
 • peynir ve elma sirkesinde bolca bulunur.

Yemeklerinizin yanında turşu, yoğurt tüketebilir, salatalarınıza sirke ekleyerek tüketimi kolaylaştırabilirsiniz.

bağışıklık sistemi güçlendirme
Düzenli uyku, bağışıklık sistemini güçlendirmenin en pratik yolları arasında…

İlginizi Çekebilir: Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanabileceğiniz en iyi 10 doğal besin

Kalsiyum
ve protein alımı aksatılmamalı

Kalsiyum; vücuttaki ödemi atmada yardımcı olur, Bağışıklık Sistemini güçlendirir. Protein eksikliğinde ise depresyona yatkınlık artar ve bağışıklık sisteminin çalışması yavaşlar. Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusuna en kilit yanıtlardan biri bu ikisidir.

Hem kalsiyum hem de protein bakımından süt ve süt ürünleri tüketilebileceği gibi;

 • Yumurta,
 • et,
 • tavuk,
 • balık tüketimi de aksatılmamalı.

Düzenli ve yeterli uyku ihmal edilmemeli

Düzenli ve yeterli uyumak her canlının hem ruh sağlığı hem de fiziksel sağlığı için çok önemlidir. Özellikle 7 – 9 saat uyunacak bir gece uykusuyla birlikte bağışıklık sistemi güçlendirilir ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.

Yetersiz uyku iştah mekanizmamızı uyararak daha fazla yemek yememize sebep olur ve obeziteye yol açabilmekte.

Eğer uyumakta güçlük çekiyorsanız ve yorgunsanız kaliteli uykuya dair tavsiyeler başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Günlük yeterli miktarda su alınmalı

Vücudumuzda bulunan toksik maddeleri atmak ve metabolizmamızı hızlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

İlgili Konu: Hidrasyon neden bu kadar önemli?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusuna yanıtlar verdik, sağlıklı yaşama dair daha fazla içerik için buraya tıklayabilirsiniz.