Çoğu kişi bir bardak patates suyu içmeyi düşünmez, ancak olağan dışı olan bu sebze suyunun sağlık odağındaki etkileyici yararları sizi şaşırtabilir…

Solanum tuberosum bitkisinin nişastalı yumru kökenli olarak üretilen patates suyu yüzyıllar boyunca dünyanın her yerinde kullanılmıştır. Tadı oldukça iştah açıcı ve nişastası ise tutarsızken, besleyici yoğun bir içecek olabilmesi için diğer sebze suları ile karıştırmak mükemmel bir meyve suyu elde etmenizi sağlayacaktır.

Patatesler son derece popüler ve oldukça ucuzdur, dünyanın bazı yerlerinde temel bir ürün olarak iş görürler, bu nedenle gerçekten benzersiz bir içecek olarak denemek isteyenler için yaygın olarak bulunurlar.

Patates suyu C vitamini, potasyum, çeşitli B vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, bakır ve kükürt gibi diğer bitki besleyicileri ve organik bileşikler de dahil olmak üzere zengin besin öğeleri sunar. İlginçtir ki, patatesteki besinlerin çoğu kabuğundadır, bu nedenle evde kendi suyunuzu yaparken patateslerin kabuğunu soymamanız önemlidir.

Birçok besin maddesinin varlığı nedeniyle patates suyu, etkileyici sağlık faydaları listesine sahiptir. Bazı avantajlara ayrıntılı olarak göz atalım..

Patates suyu faydaları 

Patates suyunun en etkileyici sağlık etkileri yaşlanmayı önleme, sindirime yardımcı olma , ülserleri iyileştirme , karaciğeri destekleme, dolaşımı geliştirme, hormon üretimini düzenleme dahil olmak üzere.bir çok faydaya sahiptir.

1- Yaşlanma karşıtı 

Araştırmalar, patates suyunun deriyi nemlendirebildiğini ve cildin yüzeyine antioksidan vererek kırışıklıkların ve yaş lekelerinin görünümünü azaltmaya ve aynı zamanda iltihaplanmaya ve cilt enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu gösterdi.

2- Enerji seviyesini artırır

Patates suyu, içeriğinde bulunan doğal şekerlerin kolay enerji formları olduğu için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, patates suyu, vücudun karbonhidratları kullanılabilir enerjiye yıkma kabiliyetini artıracak yüksek bir tiamin düzeyine sahiptir .

3- Sindirimsel sağlık

Patates suyunun nişastalı içeriği bir dizi sindirimle ilgili konulara bağlıdır ve bağırsaktaki iltihaplanmayı hafifletir ve sindirimi teşvik eder, kabızlık belirtileri, şişkinlik, kramp ve hazımsızlık gibi etkenleri ortadan kaldırır .

4- Ülserler

Patates suyu bilinen anti-asit özelliklerine sahiptir ve hafif alkalin bir pH değerine sahiptir. Bu, bağırsakta asiditenin dengelenmesine yardımcı olabilir ve gastrik ülserleri önleyebilir / tedavi edebilir. İyileştikçe, bu ortak durumun ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için midenin mukozal astarına koruyucu bir tabaka oluşturabilir.

patates suyu

Çinlilerin zinde tutan aşırı yiyecekleri konusuna bakmış mıydınız? 

5- Patates suyunun kalbe faydası 

Patates suyunda önemli bir miktarda potasyum bulunur, ki bu günlük gerekli alım miktarının % 50’sinden fazlasıdır. Bu, gününüze bir bardak su ile başlayarak, kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerginliği azaltarak kardiyovasküler sisteminiz üzerindeki gerginliği azaltacağınız bir içecektir, böylece tansiyonunuzu düşürdüğünüz anlamına gelir. Bu da kalp krizi, ateroskleroz ve inme riskinizi düşürecektir .

6- Bağışıklık sistemi

C vitamini bakımından zengin patates suyu, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak bağışıklığı güçlendirir. Diğer antioksidanlar ve immünostimülan mineraller kronik hastalığa ve oksidatif strese karşı da koruma sağlar .

7- İyileşme hızı

Patates suyu C vitamini bakımından zengindir ve bu da kolajen üretimini teşvik eder ve yaraların ve ağrıyan kasların iyileşmesini hızlandırır .

8- Dolaşım

Niasin, patates suyunda yüksek seviyelerde bulunan B familyasının bir başka üyesidir. Bu vitamin, vücudun farklı yerlerinde oksijenasyonu artıracak dolaşımı uyarır ve onarım ve normal işlev için gerekli besin maddeleri ile birlikte gönderilir.

patates-yıkama

Kilo vermeye yüzde 100 etki eden 10 gıda içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

9- Hormon üretimi

Patates suyunun düzenli tüketilmesi, önemli cinsiyet ve stres hormonlarının düzeylerini iyileştirmede  yardımcı olabilir .

10- Karaciğer koşulları

Patateslerdeki aktif maddeler  vücudun en önemli detoksifiyat merkezlerinden karaciğeri ve safra kesesini temizlemeye yardımcı olabilir. Bu da, vücudun genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

11- Patates suyu cilde faydaları

Cilt sağlığı için bu suyu kullanmak çok popülerdir, çünkü kuru cilt , kırışıklıklar, yaşlanma noktaları, iltihaplanma ve yaralar gibi çok çeşitli cilt koşullarını temizleyebilmektedir.

Patates suyu, cildin nemini muhafaza etmeye ve pullanmanın temizlenmesine yardımcı olur, deriyi çabuk kurutur.

Patates suyu, sedef, egzama, rozasea (gül hastalığı) ve akne gibi hastalıkları rahatlatabilir ve besleyici ve vitaminlerin zengin beslenmesi sayesinde cildi enfeksiyonlara karşı korur ve kollar.

12- Patates suyu saça faydaları

Patates suyunun kullanılması saçların sağlıklı olmasını sağlar ve saç derisindeki kepek, iltihaplanma ve kuruluğu önler.

Saçınıza düzenli olarak patates suyu uygulayarak saç kökünden uca kadar masaj yaparak parıltı ve mukavemet düzeyini artırabilir, bölünmeleri önleyerek parlaklığı artırabilirsiniz. Saça uyguladıktan sonra, ılık suyla yıkamadan önce 15-20 dakika bekletin.

13- Kansere karşı patates suyu 

Patates suyu yıllarca kanseri önlemek veya tedavi etmek için kullanılmıştır ve son zamanlarda modern tıbbın geleneksel inancı yakaladığı görülmüştür. Budist keşişlerden Japon bilim camiasının birçok üyesine kadar, patates suyunun tümör oluşumunu engelleyebileceğinin kanıtı büyüyor. Patates suyundan alınan aktif maddelerden bazıları yüksek konsantrasyonlarda izole edilebilir ve tümör boyutunu azaltmak için kullanılabilir. Patates suyunun kanser için etkinliği ve uygulanabilirliği konusunda araştırma devam etmekle birlikte, erken sonuçlar oldukça umut vericidir.

14- Patates suyu bele faydaları 

Patates suyunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Bel, sırt ve ekrem ağrılarına da oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Benzer özellikte şikayetleriniz varsa patates suyunu kullanabilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Okumaya devam edin…

patates suyu cilde faydaları

İlginizi çekebilir3 günlük detoks nedir? Nasıl yapılır? 

Patates suyu nasıl hazırlanır?

Patates suyu, çoğu sebze ve meyve sosundan biraz daha fazla çaba gerektirir, ancak meyve suyu kesinlikle sıkmaya değerdir.

Öncelikle, patatesleri soymak ilk aşamanız olacak, ancak bundan kaçınırsanız daha fazla besin değeri alacaksınız. Patates söz konusu olduğunda, onları özellikle iyi ovmak ve kirlerin veya çürümüş kısımlarının ya da derin çentiklerini kestiğinizden emin olun.

Patates suyu tarifi 

Patates suyu malzemeleri 

  • 2 büyük patates
  • 2 su bardağı su
  • Diğer sebzeler (örneğin, kereviz , lahana veya ıspanak , arzu edilirse)

Adım 1 – Patateslerin iyice ovulduğundan ve gözeneklerinin temizlendiğinden, çürük olmadığından emin olun.

Adım 2 – Patatesleri daha küçük parçalara kesin öyle bırakın.

Adım 3 – Blenderınıza patates ve su ilave edin.

Adım 4 – 2 – 3 dakika iyice karıştırın.

Adım 5 – Meyve suyunu çıkarmak için harmanlanmış malzemeyi elekten veya tülbentten geçirin.

Adım 6 – Patates hamuruna basın ya da mümkün olduğunca fazla meyve sıkacağı tülbenti sıkıştırın.

Adım 7 – Patates suyunu 2-3 saat soğutun.

8. Adım – Soğutmadan önce iyice karıştırın ve tadını çıkarın.

Not: Tadı çok yumuşak olduğundan, çoğu kişi diğer sebzeleri patates suyuna karıştırır. Meyve suyunun potansiyelini arttırmak için zencefil veya zerdeçal gibi baharatlar da eklenebilir.

Patates suyu maskesi nasıl yapılır? 

Vücuda birçok faydası olan patates suyunu cildiniz için maske olarak da kullanabilirsiniz. Patatesin kabuklarını rendede iyice ufalıyoruz. Rendelediğimiz kabukların da iyice suyunu çıkararak bir kaba aktarıyoruz. Sonrasında yüzünüzü bu suyla yıkayabilir ve posasını da göz altlarınız için kullanabilirsiniz.

Patates suyu yan etkileri 

Tüm bu etkileyici sağlık yararlarına rağmen, patates suyu, gastrointestinal sıkıntı ya da kan şekeri seviyelerinin yükselmesi gibi bazı olumsuz yan etkilere sahip olabiliyor. Bununla birlikte, bu yan etkiler genelde patates suyunu hatalı hazırlayan ya da fazla içen kişilerce yaşanır. Genel olarak, bu sebze sularını içmenin olumsuz bir yan etkisi yoktur.

Diyabet 

Patates suyu diyabet gibi kan şekeri sorunları olan herkes için tehlikeli olabilen yüksek seviyede doğal şekerlere sahiptir . Her durumda alım miktarı ılımlı olmalı, ancak diyabetli hastalar bu meyve suyunun glikoz yükselteceğinden kalitesine özellikle dikkat etmelidir.

Mide sorunları 

Bu suyu doğru patateslerle hazırlamak anahtar iştir, yani karıştırdığınız patateslerin içinde kir veya çukur olmamalıdır. Patateslerin taze yeşil çeşitlerinde ishal, mide rahatsızlığı ve bulantıya neden olabilen bazı toksinler vardır, bu nedenle suyu hazırlarken sadece temiz ve taze patates kullanılmalıdır.

Sağlıklı detoks içerikleri hakkında merak ettiğiniz her şey burada…