Sinemaları, Netflix ya da Blu TV harici vizyon filmlerini özledik… Buna şüphe yok, ancak koronavirüs nedeniyle yüksek kalitedeki ses ve akustiklerin zirvesindeki Sinema Salonlarının kapılarının çok uzağındayız. O kapıları itip içeri girmeyi birçoğunuzun çok özlediğine de eminiz. Ancak son bilgilere göre Sinema Salonlarını özlemeye devam edeceğiz…

Koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafenin korunması ve insan dolaşımını minimuma indirmeyi esas alan kararlardan biri de Sinema Salonlarının süreli olarak kapatılmasıydı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sinemalardaki faaliyetlere 31 Aralık 2020’ye kadar ara verilmişti. Okulların tatil olmasının ardından Sinema Salonları ne zaman açılacak, sinemaların açılış tarihi gibi sorular internette nispeten artan sıklıkta araştırılmaya başlandı. Salgının seyri neticesinde sinemalar kapalı kalmaya devam ederken konu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yeniden ele alındı ve sinemaların açılış tarihi de belli oldu.

sinemalar açılış tarihi

İlginç Gelişme: 200 bin gönüllü koronavirüs tedavisi için bilgisayarında simülasyon çalıştırıyor

Sinemaların açılış tarihi belli oldu

Sinemaların açılış tarihi: İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile birlikte Sinema Salonları ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu. 31 Aralık 2020’ye kadar kapalı kalacağı resmileşen, ardından da sürecin devam ettiği etkinlik türüne ilişkin karar duyuruldu. İşte sinemaların açılış tarihi…

Sinema salonlarının açılış tarihi İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen ‘Sinema Salonları’ başlıklı ek genelge ile belli oldu. Buna göre faaliyetlerine 31 Aralık 2020’ye kadar ara veren sinema salonları için kapalı kalmalarının kesinleştiği yeni tarih 28 Şubat 2021. Yeni bir kararname gündeme gelmezse salonlar 1 Mart 2021 itibarıyla açılacak ve vizyon filmleri uzun bir aradan sonra sinema salonlarında izlenebilecek. Elbette bunun için gerekli sağlık şartlarına ulaşılması ve İçişleri Bakanlığı’nın da bu kapsamda genelge yayınlaması lazım.

Öte yandan Valiliklere iletilen genelgede kontrollü sosyal hayat vurgusu dikkat çekti. Bu bağlamda temizlik, maske ve mesafe kuralları ile birlikte salgının seyri ve olası riskler çerçevesinde yaşamın her alanında uyulması gereken kurallar alınması gereken önlemler hatırlatıldı.

sinema salonları ne zaman açılacak

Bizim İlgimizi Çekti, Sizin de Çekebilir: Koronavirüs sürecinde yüze dokunmamak için ne yapılmalı?

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla Sinema Salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi. Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Bilindiği üzere valilikler il sınırlarında bulunan alışveriş merkezlerinin açılması-kapatılması gibi konularda karar verici durumunda ve koronavirüsün şehirlerdeki seyri, bu açıdan belirleyici faktör durumunda. Sinema salonlarının 1 Mart’a kadar kapalı kalması, Türkiye geneline yönelik bir karar ama kimi uzmanlara göre sonraki aşamalarda sürecin devamında alınacak kararlar valiliklerin inisiyatifine de bırakılabilir.