Detoks havadan, çevreden, yiyecek ve zararlı içecekler gibi çeşitli faktörler üzerinden vücuda giren toksinlerin atılımı ve metabolizmanın daha aktif bir şekilde çalışması esasıyla yapılır. Genel itibarıyla bağışıklık sisteminin düzgün çalışmadığı durumlarda deri altında veya boşaltım yoluyla atılamayan toksinleri uzaklaştırılması başlıca amaç olarak gösterilebilir. Kısa süreli Detoks önerilir, uzun süreli programlarla ilgili çok sayıda fikir ayrılığı var ve birçok yönüyle tartışmalı olduklarına da şüphe yok.

En nihayetinde Detoks programlarını araştırırken ‘kısa süreli’ önerileri dikkate almakta ve doktorunuza danışmanızda yarar var. Burada anlatılacak olanlar tamamen bilgilendirme amaçlı.

Detoks daha çok zayıflamak isteyen bireylerin diyetlerinde kilonun bir süre sonra durması ve verilememesi halinde oluşan (son derece can sıkıcı) döngüyü kırmak için yapılan 3 günlük, 5 günlük veya bir haftalık kısa dönemler halinde uygulanır genellikle. Uzun süreli olması halinde vücutta bazı komplikasyonlara yol açabilir, bu yüzden genellikle kısa süreli ve sıvı odaklı detokslar uygulanır. Peki sıvı Detoks nedir? İnceleyelim…

Sıvı detoks nedir?

Günümüzde uzun süreli çalışanlar ya da gün içinde meşgul olan çoğu insan için yemek yapmak her zaman mümkün olamayabiliyor; bu kapsamda Detoks için alternatif arandığı zaman genelde kurtarıcı unsur Sıvı Detoks oluyor. Sıvı detoks tercih edilirse işlem çok basit; yeteri kadar su ile istenilen meyve ve sebzelerden çiğ olarak seçilen ürünler blender ya da mutfak robotunda kısa süreli sıkma işleminden sonra elde ediliyor. Muz, şeftali, elma gibi tadı hoş meyveler Detoks Suyunuza daha sempatik bir lezzet katabilir. Diğer yandan kereviz suyu gibi seçimlerin de size iyi gelmesi muhtemel. Diğer yandan sebze ile ilgili seçilen sebzeler genellikle yeşil yapraklı olur: Maydanoz, nane, marul… A, D, E, K vitaminleri açısından zengin olan bu sebze ve meyvelerin, toksinler atılırken vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlama açısından yeterli vitamini sağladığı kaydediliyor. Ancak şunu da vurgulamak gerek, her program herkes için aynı şekilde kolay değil. Detaylarına birazdan değineceğiz…

3 günlük sıvı detoksu nasıl yapılır

İlginizi Çekebilir: Kilo verme motivasyonunu artıracak 4 basit yöntem

3 günlük sıvı detoksu nasıl yapılır?

3 günlük sıvı diyetine başlamak isterseniz vücudunuzdan toksinleri arındırıp atmak istediğiniz için glisemik yükü fazla olan ekmek, pirinç, makarna vb. yiyecekler tercih etmemeli; diğer yandan kalorisi düşük salatalık, marul gibi sebzelere ağırlık verilmelisiniz.

Kahve ya da çayınıza krema veya şeker eklemek yerine sade içmeniz vücudunuza ek bir şeker yüklemesi yapılmaması açısından çok doğru bir adım. Bu arada genel itibarıyla şekeri azaltmanız, hatta tamamen bırakmanız tavsiyemiz.

Ek olarak meyveleri yoğurt eşliğinde blendırdan geçirebilir, bu şekilde sıvı olarak tüketebilirsiniz; bu sayede katı olan yiyecekleri sıvılaştırmış ve sıvı Detoksa uygun hale getirmiş olursunuz.

Bu Detoksun 3 günden fazla uygulanması dahilinde bazı sindirim problemleri yaşanabileceğinden sürecin uzatılmamasının önerildiğini bir kez daha belirtmemizde yarar var. Ayrıca sağlık problemleri olan hastaların Detoks öncesinde mutlaka doktoruna danışması gerektiğini de bir kez daha hatırlatalım.

sıvı detoks nedir

İlginizi Çekebilir: 2021’de yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

Kimlerin detoks yapması uygun değildir?

Detoksun birçok birey için avantajları saymakla bitmezken bazı kişiler için ve kimi durumlarda önerilmez. Hamilelerde bebeğin anne karnı içerisindeki gelişimini durdurmamak ve zayıflatmamak adına Detoks yapmak yerine daha dengeli ve sağlıklı beslenilmesi önerilir. Çocukların da detoks yapması gelişim döneminde oldukları, zihinsel/bedensel gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden yapılmamalı. Bunun dışında kronik kalp, tansiyon, kan şekeri düzensizliği gibi sağlık sorunu bulunanlar; uzun süreli ve ağır işlerde çalışanlar, sağlık problemi olan yaşlı kişilerin uygulaması doktorlar tarafından önerilmez. Uygulanmasında problem görülmeyen kişilerin 3 günlük ya da daha kısa süreli Detoks uygulaması toksin atımı açısından genellikle yeterli sürelerdir.

3 günlük detoks nedir, nasıl yapılır sorusunun yanıtı burada!
İyi detokslar!