Kereviz Suyu içmek, hayatınızın en heyecan verici sebze suyu deneyimi gibi görünmeyebilir(sizi anlıyoruz), ancak bu sağlıklı içecek değerli besinlerle dolu ve vücudunuz üzerinde çeşitli yararlı etkilere sahip…

Kereviz Suyu, bilimsel olarak Apium graveolens olarak bilinen kereviz bitkisinin saplarını suya karıştırarak hazırlanır.

Saplar en çok yenilen kısım, ancak yapraklar bazen salata yeşillikleri olarak kullanılır ve tohumlar da lezzetli bir salataya ekilebilir. Kuzey Afrika’ya ve Akdeniz bölgelerine özgü, dünyanın en yaygın yetiştirilen, hem üretilen hem tüketilen sebzelerden biri olan kereviz sayısız yemeklerde kullanımda.

Hafif bir lezzeti, birkaç kalorisi ve yüksek bir lifli içeriği var. Bunlar sayısız kültürde ortak bir beslenme unsuru haline getirilmesinin kilit noktaları.

Kereviz Suyu, sebze suyu olarak mükemmel bir seçim haline almasını sağlayan benzersiz bir beslenme profiline sahip.

Luteolin ve apigenin, iki güçlü antioksidanın yanı sıra kumarin, ftalidler, vitamin C, kalsiyum ve demir bulunur; bu nedenle pek çok kişi kereviz cinsini bir sebze olarak ciddiye almıyorsa bu seçim genel sağlıklarını gerçek anlamda etkileyebilir.

Kerevizde makro besin maddeleri azdır, bütün bir fincanda sadece 80 kalori vardır. Her kereviz sapında yaklaşık 1/2 gram lif bulunur, ancak bu lif malzemesinin çoğu meyve suyu sıkıldıktan sonra elimine edilir. Besinlerin dar bir aralığına rağmen, bu serinletici kilo verme suyu, günlük veya haftalık sağlık rejimine eklemeye değer.

Kereviz suyu faydaları 

Kereviz Suyu neye iyi gelir diye merak ediyor olabilirsiniz. Kereviz suyunun önemli sağlık etkileri; bağışıklık sistemini uyarmak, kronik hastalığı önlemek, dolaşımı artırmak, kemikleri güçlendirmek, damar bütünlüğünü korumak, iltihaplanmayı azaltmak, uyku bozukluklarına yardımcı olmak, cildin görünümünü iyileştirmek ve vücudu zehirli maddelerden korumak şeklinde devam eder…

Üstelik bunlar sadece birkaçı. Şimdi detayları inceleyelim…

Kalp sağlığı 

Kereviz suyunda bulunan bazı antioksidanlar arter duvarlarının güçlenmesine ve kardiyovasküler sistemdeki onarımın hızlandırılmasına bağlı olan ftalid şeklinde bilinir ve kalpteki yükü azaltabildiği gibi kriz veya inme riskini de düşürebilir.

kereviz-suyu

Kalp sağlığı için spor şart! İşte sizler için hazırladığımız bir saatlik yoga rehberi!

Dolaşım

Kerevizde ılımlı miktarda demir bulunan bu sebze suyu, kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırarak dolaşım sistemine bir iyileşme sağlayabilir. Bu, oksijenasyon ve vücudun farklı bölgelerine kaynak dağıtımı geliştirir, böylece toplam metabolik hız artar ve organ fonksiyonu düzelir.

Kanser önleme

Kerevizin, luteolin ve apigenin’deki bu kadar yüksek konsantrasyonda bulunan iki antioksidan bileşimi, doğrudan anti-kanserojenik etkileri ile bilinir. Bu flavonoidler, tümörlerin küçültülmesinin yanı sıra serbest radikalleri aramaya, nötralize etmeye ve vücudun çeşitli yerlerinde kanser yayılımını yavaşlatmaya bile yardımcı olabilir.

Kereviz suyunun cilde faydaları

K vitamini, vitamin A ve vitamin C’ye sahip olan bu sebze suyu sedef hastalığı, egzema, akne ve rozase (gül hastalığı) gibi farklı cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca cilde kırışıklıkların, yaşlanmanın ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan antioksidan da sağlayabilir.

Detoksifikasyon

Kereviz suyu içeriğindeki bazı aktif bileşenler diüretik (idrar söktürücü) fonksiyonlara sahip. Düzenli olarak bu suyu içmek vücuttan toksinlerin atılımına katkı sağlayabilir ve toksinleri, yağları ve tuzları daha hızlı şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olup idrara çıkma sıklığını artırabilir. Unutmadan bu, karaciğerinizdeki gerilimi azaltmaya da yardımcı bir faktör. Sistemin fonksiyonel dengesi için doğal detoks nedir başlıklı makalemizi de mutlaka incelemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Senin çakraların hangi şarkıyı söylüyor?

İnflamatuvar durumlar

Kerevizin daha az bilinen faydalarından biri, vücudun dokularını ve kaslarını yumuşatabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip olan luteolin içeriğidir. Artrit, gut, baş ağrısı, hemoroit veya mide bulantısında Kereviz Suyu, rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olabilecek iyi bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık sistemi

Kereviz Suyundaki C vitamini içeriği yeni beyaz kan hücreleri yaratmak için bağışıklık sistemini uyarabilir ve aynı zamanda vücudunuzun patojenlere karşı kendisini savunma yeteneğini güçlendirmek için meyve suyundaki apigenin, luteolin ve poliasetilenlerle birleşebilir.

Kemik mineral yoğunluğu

Kereviz suyunun mineral içeriği geniş değildir, ancak kritik minerallerde kemik yoğunluğu açısından yoğunlaşır. Kalsiyum, magnezyum ve demir, yaşlandıkça osteoporoz gelişme riskinizi düşürürken, aynı zamanda kemikleri ve eklemleri güçlendirirken bağırsaktaki besin alımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Uyku sorunları

Çoğu insan kerevizi yatıştırıcı bir madde olarak düşünmüyor, ancak bu su, yalnızca kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda vücuda yatıştırmanız için önemli miktarda magnezyum bulunduruyor. Bu da doğal ve daha rahat uyku anlamına gelir.

Yatmadan önce bir bardak Kereviz Suyu, sabahları tazelenmiş hissetmeniz için gereken tek şey olabilir; böylelikle kaliteli bir uyku çekmiş olursunuz.

Dengeli kilo kaybı için 20 diyet önerisi ve egzersiz ipuçları

Sağlıklı atıştırmalıklarla aranız nasıl? işte sizin için hazırladığımız sağlıklı atıştırmalıklar listesi

Kereviz suyu yan etkileri 

Bu suyun sağlığınıza olumlu etkileri olmasına rağmen; böbrek problemleri, alerjik reaksiyonlar ve güneşe olan duyarlılık da dahil olmak üzere bazı potansiyel yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır.

Çoğu insan için düzenli olarak Kereviz Suyu tüketimi bu yan etkilere neden olmaz, ancak hassas mideleri olanlar temkinli olmalı. Kereviz yan etkileri aşağıdaki yer alıyor…

Böbrek sorunları

Kerevizde bulunan yüksek düzeydeki su, toksinleri vücuttan atmak ve detoks yapmak isteyen insanlar için iyi bir haber olsa da, böbrekler üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir; önceden böbrek hastalığınız söz konusuysa bu etki tehlikeli olabilir.

Alerjiler

Pek çok sebze gibi, kereviz aslında bazı insanlar için yüksek alerjenik potansiyele sahip ve reaksiyonu da oldukça şiddetli olabilir. Hangi gıdalara alerjiniz olduğunu bilmek önemli, ancak Kereviz Suyu söz konusuysa yoğun dozlarda bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Dudakların, dilin veya boğazın şişmesi durumunda tıbbi yardım isteyin ve kereviz suyunu kullanmayı hemen bırakın.

Güneş ışığı

Kereviz suyunda bulunan bazı antioksidanlar aslında cildinizin güneş hassasiyetini artırabilir. Bu fotosensitivite herkeste görülmezken, hassas ciltli insanlar bunu daha sıklıkla deneyimleme eğilimindedir.

kereviz suyu nasıl hazırlanır

Bedensel detoks ile ilgili merak ettiğiniz birçok şey burada sizi bekliyor.

Kereviz suyu nasıl hazırlanır?  

Kereviz Suyu ucuz ve yapması kolay bir içecek; ayrıca kendi kendinize hazırlamanıza olanak tanır. Üstelik çeşitli varyasyonlar da geliştirebilirsiniz. Kereviz suyu kendiliğinden biraz tatsız olabilir, bu yüzden pek çok kişi elma, limon, bal ve çeşitli meyve veya sebzeleri lezzet katmak için eklemeyi sever. Bazıları da haşlanmış kereviz suyunu tercih eder. Sıcak tüketimini de denemelisiniz.

Kereviz suyu tarifi 

Kereviz Suyu Malzemeleri ve Yapılışı 

  • 4 kereviz sapı
  • 1 elma, özlü ve soyulmuş
  • 1 havuç (orta), soyulmuş
  • 1 tatlı kaşığı bal

Adım 1 – Tüm malzemeleri iyice yıkayın.

Adım 2  – Kereviz, elma ve havucu bir blender’a ekleyin.

Adım 3 – Kıvamı düz olana kadar 2-3 dakika karıştırın.

Adım 4 – Karışımı elekten veya tülbentten geçirerek başka bir kavanoza alın.

Adım 5 – Meyve ve bitkisel lifleri sıkıca sıkın veya her seferinde suyu sıkmak için tülbent içine basın.

Adım 6  – Servis yapın ve tadını çıkarın!

Okuma Önerisi: Hayatı anlamlandıran logoterapi nedir?