Salatalık suyu içmek ve tüketmek nispeten yeni bir fenomen olsa da diğer meyve ve sebze suları gibi sağlığa faydalı besleyici maddelerin yüksek konsantrasyonlu bir kaynak olmasıyla öne çıkıyor. Salatalık suyu, uzun ve koyu yeşil bir sebze olan ve bilimsel adı Cucumis sativus olan salatalıklardan hazırlanır. Sarmaşık asma bitkisi, dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmekle birlikte, özellikle Çin’de yetiştirilmekte ve dağıtılmaktadır. Bununla birlikte, mutfaklara sıklıkla giren bu  değerli sebzeyi  sıkmak, bir çok sağlıklı besleyici maddenin konsantre bir biçime dönüşmesi için mükemmel bir seçenektir.

Salatalık Suyu çok miktarda K vitamini içerir ve vücuda etki edebilecek C vitamini, bakır, magnezyum, potasyum, B-familyalı vitaminler, vitamin A, diyet lifi, elektrolitler ve diğer polifenolik bileşikler içerir. Diğer pek çok meyve sularının aksine, Salatalık Suyunu, çok yaygın olmadığı için bir yerden satın almak çok daha zordur. Salatalık Suyunun lezzetini artıracak şekilde tarifleri özelleştirebileceğiniz, genel sağlığa belirgin bir katkı sağlayacak  lezzetli ve bir o kadar basit bir meyve suyu haline getirmenin birçok farklı yolu var.

Daha efektif sonuçlar için evde kolaylıkla hazırlanabilen detoks suları nasıl olmalı? 

salatalık suyu faydaları ve tarifi

Salatalık suyu faydaları nelerdir?

Salatalık Suyunun en önemli sağlık etkileri arasında böbrekleri güçlendirmek, kanama bozukluklarını kontrol etmek, kemik mineral yoğunluğunu arttırmak, kanserle mücadele etmek, sinir sistemi işlevini artırmak, hormon üretimini yönetmek, bağışıklık sistemini geliştirmek, göz sağlığını desteklemek, metabolizmayı optimize etmek ve muhafaza etmek sayılabilir. Diğerleri için ise yazımızın devamını takip edin..

Osteoporoz

Bakır, magnezyum ve potasyum gibi minerallerle dolu, Salatalık Suyu, kemik sağlığı söz konusu olduğunda ve osteoporoz ve diğer yaşa bağlı kemik bozukluklarını önlemeye yardımcı olan kemik mineral yoğunluğunun artması açısından mükemmeldir.

Bağışıklık fonksiyonu

Bu meyve suyundaki belirgin C vitamini seviyesi, bağışıklık sistemini arttırmak için mükemmel bir seçimdir. Vücuttaki ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebilir ve zararlı serbest radikalleri arayan ve etkisiz hale getiren bir antioksidan olarak davranır.

Hormon dengesi

İnsanlar kalsiyumu kemik sağlığı ile ilişkilendirir, ancak kandaki kalsiyum seviyesi de hormonal dengenizin arkasındaki önemli bir belirleyicidir. Tiroid beziniz veya hipofiz beziniz alarm vermeye başlarsa, bu suyun yüksek seviyede kalsiyum içeriği, hormon seviyenizi dengede tutmanıza yardımcı olabilir.

Vücut nemlendirmesi

Salatalık Suyu çok yüksek su içeriğine sahiptir ve bu sebzenin nemlendirme için harika bir seçenek olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Meyve suyuna biraz daha su ilave ederek, vücudunuzun bütün gün yeterince nemlenmesini sağlayabilirsiniz!

Kanama sorunları

Burun kanaması veya ağır menstruasyondan, hemoroit ve diş eti kanamalarına kadar değişen kanama sorunları yaşarsanız,  K vitamini eksikliğiniz olabilir. Salatalık Suyunda çok yüksek oranlarda bulunan bu vitamin, vücuttaki koagülasyonun tetiklenmesine yardımcı olur ve zarar görmüş dokuların iyileşmesini hızlandırır.

Sinir Sistemi

Kalsiyum, bazı durumlarda elektrolit olarak işlev görür ve kaslara sinir sistemi iletişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu meyve suyundaki bu vitaminin yüksek seviyesi, fiziksel aktivitelerinizin optimize edileceği ve vücudunuzun tüm silindirlerin ateşleneceği anlamına gelir.

Kanser

Salatalıkta bulunan bazı aktif maddeler ve bitki lignanları, anti kanser etkilerine doğrudan bağlı olduğundan, bu suyu yalnızca kansere karşı etkili bir koruyucu önlem olarak değil aynı zamanda yayılmasını yavaşlatmak için büyük bir tamamlayıcı tedavi olmaktadır.

Göz hastalıkları

Bu meyve suyunda bulunan diğer antioksidanlara ek olarak, orta seviyede A vitamini sayesinde, yaş ilerledikçe görme sağlığımızı korumaya yardımcı olmaktadır. Makula dejenerasyonuna retinanın merkezinde oksidatif stres neden olur ve görme zorlaşır, ancak göze ciddi  zararlar vermeden önce bu meyve suyunu tüketmek, bu serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kereviz suyunun da sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Salatalık suyu nasıl yapılır?

Seçtiğiniz salatalık türü suyun genel besin içeriğinde hafif bir fark yaratabilir; Üç ana türü vardır, çekirdeksiz, asitleme ve dilimleme. Meyve suyu için, çekirdeksiz veya dilimlenen türü denemelisiniz. Salatalığın lif kaynağı olma özelliğinden faydalanmak isterseniz suyu yerine salatalığın harmanlanmasını sağlamalısınız. Bu durumda biraz su ilave etmek isteyebilirsiniz veya meyve suyu biraz fazla yoğun olabilir.

Aşağıda sizin için lezzetli ve sağlıklı bir Salatalık Suyu tarifi bulunuyor:

Salatalık suyu tarifi

Malzemeler:

  • 3 orta boy salatalık
  • 1 su bardağı su (gerekirse tutarlılığı arttırmak için)
  • Limon veya limon suyu (lezzet için istenirse)

Adım 1 – Biber veya patates soyucu ile salatalıklardan kabuğunu çıkarın .

Adım 2 – Salatalıkları uygun bir boyutta olacak şekilde dilimleyin ve doğrayın.

Adım 3 – Salatalıkları blendera ekleyin .

Adım 4 – Meyve suyunun dengeli olması için 1-2 dakika karıştırın.

Adım 5 – Harmanlanmış salatalıkları, elek veya tülbent kabına dökerek suyu bir kavanoz içine süzün.

Adım 6 – Salatalık lifini bir kaşıkla bastırın, mümkün olduğunca suyu sıkın.

Adım 7 – Salatalık lifini atın.

Adım 8 – Gerekirse, limon veya limon suyu katarak biraz lezzet ekleyin.

Adım 9 – Saf salatalık suyunu soğutun.

Adım 10- Servis edin ve tadını çıkarın!

İlginizi çekebilir: Detoks bardağı, cam matara ve blender seçerken nelere dikkat edilmeli 

Salatalık suyu kullanım amacı

Salatalık Suyu sıcak bir yaz gününde sağlıklı ve ferahlatıcı bir içecek olabilir , ancak özellikle saç ve cilt için birçok başka terapötik veya tıbbi kullanıma sahiptir.

Saç tedavisi 

Salatalık Suyu içeriğindeki C vitamini, bakır, K vitamini ve çeşitli sülfürik bileşiklerin sayesinde saçlarda genellikle sağlıklı büyümeyi sağlarken, saç derisinin hassasiyetini azaltır. Bu suyun  antioksidan özellikleri iltihaplanmayı gidererek, saçlarınızın parlaklığını ve kuvvetini artırmak için doğrudan saç foliküllerinin bulunduğu bölgeye besin maddeleri gönderir.

Yüz sağlığı

Bir spa bakımı öncesi gözlerinize salatalık dilimleri yerleştirme ritüelinin yanı sıra Salatalık Suyunu doğrudan serinletici bir yüz yıkama şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz . Bu yöntemle, gözenekleri temizleyebilir, cildi nemlendirebilir ve sağlıklı bir parlaklık verebilirsiniz.

Salatalık suyunun yan etkileri

Bazı kişiler tarafından alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal problemler veya böbrek sorunları bildirilmiş olmasına rağmen, salatalık suyunun çok az yan etkisi vardır. Salatalık ayrıca pestisit maruziyeti ve az miktarda toksik bileşik riski taşımaktadır, bu nedenle bu sebze az miktarda tüketilmelidir. Günde 1-2 bardak organik salatalık suyu, katı bir besin dozu vermek ve bu yan etkilerin çoğundan kaçınmak için yeterlidir.

  • Allerjik Reaksiyonlar: Salatalığa karşı alerjik reaksiyonlar nadir görülür, ancak çoğu insan bunu bir noktada hayatında keşfedebilir. Bununla birlikte, bu sebzenin büyük miktarları dudakların, diş etlerinin veya boğazın şişmesi, nefes darlığı veya cilt tahrişi / ürtiker gibi reaksiyona neden olduğu söylenmektedir.
  • Şişkinlik ve Gaz: Çok fazla salatalık suyunun tüketilmesinin sık görülen bir yan etkisi başta kramp, şişkinlik ve aşırı gaz olmak üzere gastrointestinal rahatsızlıktır .
  • Böbrek Sorunları: Hiperkalemi gelişirse potasyum seviyelerinin artması ile aşırı miktarda Salatalık Suyu içmek böbreklere zarar verebilir. Bu ayrıca kas fonksiyonunu ve sinir sistemi sağlığını da etkiler; bu sorunu ılımlı bir şekilde, yani günde 2 bardaktan fazla içmeyerek önleyebilirsiniz.
  • Pestisitlere Maruz Kalma: Salatalık, böcek ilaclarına maruz kalmaya duyarlıdır, ancak bunun büyük bir kısmı dış kabuğunda kalmaktadır. Bu yüzden, her zaman salatalıklarınızı yemeden önce yıkayın ve sıkmaya başlamadan önce kabuğunu soyun.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/cucumber-juice.html