Bitkilerin yüzyıllardır çeşitli hastalıklar için tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise hala alternatif tıp olarak bitki ve bitkilerin çayları çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacında kullanılmaktadır. Özellikle zayıflamak, ödem atmak veya kabızlık sorununu gidermede bitki çayları bizlere büyük yardımcı olmaktadır.

Bazı çaylar kabızlık durumunda direkt olarak sorunu çözebilmektedir. Kabızlığın giderilmesinde yardımcı olacak konulardan birisi sıvı tüketimini artırmak iken, sıcak çaylar da vücudumuzun sıvı tüketime yardımcı olmasıyla birlikte kabızlığın giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bağırsak çalıştıran bitki çayları ile bağırsağımızı çalıştırarak kabızlık sorunumuzdan kurtulabilmekteyiz.

Bağırsak çalıştıran bitki çayları neredeyse bütün aktarlarda bulunduğundan dolayı ulaşılabilmesi oldukça kolay çaylardır. Ayrıca bazı bitkilerin çayları da hazır paket çay olarak satıldığından dolayı kabızlık, ödem gibi sorunların çözümüne artık kolay bir şekilde herhangi bir ilaç kullanmadan doğal yöntemler ile ulaşabilmekteyiz.

Bazı bağırsak çalıştıran çayları ise;

Sinameki Çayı

Bağırsak çalıştırmak konusunda en çok bilinen ve en etkili bitkilerden birisi olan sinameki bitkisinin yapraklarının kurutulması sonucunda çayı yapılmaktadır. Sinameki bitkisinin içeriğinde bulunan glikosit asit bileşenleri sindirim sisteminizi hızlı bir şekilde uyararak bağırsağınızın çalışmasını sağlamaktadır. Laksatif bir etki yaratmasıyla birlikte kabızlık gibi sorunlarda etkili bir çözümü sunan sinameki çayını aktarlardan alabilirsiniz.

Sinameki çayını yapmak için; yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağını 1 bardak kaynamış su içerisinde yaklaşık 8-10 dakika boyunca demlemenin ardından içebilirsiniz.

Sinameki, bağırsak çalıştırıcı özelliğinin yanında anti bakteriyel özelliğinden dolayı akne, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir.

bağırsakları temizleyen bitki çayları

İlginizi Çekebilir: 2021’de yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

Nane Çayı

Nane hem içeriği hem de kokusuyla insana ferahlık sağlıyorken birçok kabızlık ilacında da nane ekstraktı bulunmaktadır. Nane içerisinde bulundurduğu mentol ile vücuda da rahatlatıcı bir etki yapıyorken, bağırsakların da çalışmasını sağlamaktadır.

Rahatlatıcı etkisi bulunan nane çayı, mide ağrılarını gidermek için de sıklıkla kullanılmaktadır. Nane çayını yemeklerden sonra içmeniz hem midenizi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, şişkinliğinizi alır hem de bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırır.

Nane çayını yapmak için ister kuru, isterseniz de taze naneyi bir bardak su içerisinde yaklaşık 10 dakika bir süreyle kaynatarak demleyin. Çok fazla soğumadan, sıcak içmeniz bağırsağınızı çalıştırma konusunda daha yardımcı olacaktır.

kabızlık bitki çayı 

Yeni bir kahve trendi ile tanışmaya hazır mısın? İşte anaerobik kahve hakkında her şey.

Zencefil Çayı

Bağırsak çalıştıran bitki çayları arasında en etkili olanlardan birisi zencefil çayı ile sindirim sistemimizde bulunan kötü bakterilerin temizliğini sağlayarak bağırsağımızın daha hızlı çalışmasını sağlayabiliriz. Böylelikle kabızlık gibi sorunlardan hızlı bir şekilde kurtulmamızla birlikte sindirim sistemimizde kötü beslenmeden kaynaklı olan kötü bakterilerin de temizlenmesini sağlayarak daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabiliriz.

Zencefil içeriğinde bulundurduğu antioksidan özelliği ile yemeklerden sonra günde 1-2 defa içilmesi önerilmektedir. Zencefil ağır bir bitki olduğundan dolayı doz ayarında oldukça dikkatli olmalıyız. Toz zencefil ile çay yapacakken, çay kaşığının çeyreği kadar zencefili bir bardak kaynar su içerisinde demlemeniz yeterli olacaktır. Acı bir tada sahip olan zencefil çayının tadını yumuşatmak için limon, bal gibi ürünleri de çayınıza ekleyebilirsiniz.

Karahindiba Çayı

Hangi bitki çayı neye iyi geliyor diye soranların mutlaka anımsayacağı karahindiba çayı, benzersiz özelliklere sahiptir. Sindirim sistemi sorunları yaşayan kişilerin adını sıklıkla duymuş olduğu karahindiba çayı yemek sonrası şişkinliğin giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin çalışmasını etkileyen karahindiba bitkisi, karaciğerin safa üretimine yardımcı olmasından dolayı da bağırsaklarınızın çalışmasını tetikler ve kabızlık sorununuzun giderilmesinde büyük yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştıran karahindiba çayı içerisinde bulunan maddelerden dolayı vücudun sıvı tüketimini de artırmasıyla birlikte bağırsağınızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve katılaşmış dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlık sorununun giderilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Detoks nedir, sağlıklı yaşam için nasıl yapılmalıdır?