Güzel kokulara biz de bayılırız… Yaşanılan olumsuz durumları, negatif hisleri deaktif etmeye yardımcı olduklarına da şüphe yok. Ayrıca iyi yaşam alanlarının olmazsa olmazları arasındadır güzel kokular.

İlginç gelebilir ama kokuların sembolik özellikleri de var. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kokular, anılarımızla zihnimizdeki yeni kayıtlar arasında bir tür ‘olumlu’ geçiş mekanizması işlevi de sunuyor. Karışık mı oldu, biraz daha karıştıralım; beş duyu organımız arasındaki kokunun beyindeki işlenme merkezi, duygu durumuna etki eden bölgeye çok yakın ve buna paralel olarak da ‘iyi koku’ hızlı bir şekilde size iyi geliyor…

Konu ev olduğunda hiçbirimiz (kadınlar – erkekler) yaşam alanlarınıza renk katacak bir romantizm esintisine hayır demeyiz. İşte bu noktada tercihimiz ‘romantizmi artıran kokular’ olacak. Peki bu Kazanova kokuları hangileri?

Afrodizyak etkili Uçucu Yağlar, yaşam alanları için ideal seçim durumunda. Zira bu tip yağlar aynı zamanda libidoyu da olumlu yönde etkiler. Karşı tarafın da sizin gibi etkilendiği bir atmosfer oluşur, beden aşkın sihirli titreşimine ayak uydurur adeta.

Peki hangi aromaterapi Uçucu Yağlar?

Romantik aromaterapi uçucu yağlar
Ylang Ylang (Cananga Odorata)

Çiçeklerin zirve noktası olarak da tanımlanan Ylang Ylang, afrodizyak etkisine ek olarak bir tür antidepresandır ve diğer yandan da yatışırıcı özellik taşır.

Bir damlasını taşıyıcı yağ ile (jojoba, badem, vb) birlikte göğsünüzün üzerine uygulayabilirsiniz. Buhurdanlıkta kullanabilirsiniz. Özellikle narenciye karışımları, sandal ağacı, patchouli ve sedir karışımı ile uyum gösterir. Karışım halinde kullanım önerilir; tek başına kullanımı çok farklı gelebilir ve herkesin hoşuna gitmez.

gül aromaterapi uçucu yağ

İlginizi Çekebilir: Tiroide iyi gelen esansiyel [uçucu] yağlar

Romantik aromaterapi uçucu yağlar
Gül (Rose)

Aşkın ifade kaynaklarından biri olan gül, yüksek iyileştirici gücüyle bilinir. Kalp çakrasının dengelenmesinde, bedenin ritm kazanmasında etkilidir. En güçlü afrodizyak etkili Uçucu Yağlardan biridir. Itır, lavanta, yasemin Uçucu Yağları ile birlikte kullanımı önerilir.

İlginizi Çekebilir: Ev dekorasyonunda modunuzu yükselten 6 renk

Romantik aromaterapi uçucu yağları
Yasemin (Jaseminum)

Farsça’da ‘Tanrı’nın Hediyesi’ anlamındaki bu sofistike çiçek son derece meşakkatli bir üretim sürecine sahip. 1 ton çiçekten 1 kg Uçucu Yağ üretiliyor. Yaz mevsimine anımsatan kokusuya tanınan yasemin, depresyona da iyi geliyor. jojoba baz yağı ile harikulade bir ikili oluşturuyor.

Uyku sorunu yaşayanlara kaliteli bir uyku için 14 tavsiye adlı yazımızı da öneririniz.