Namı-diğer ulağımız sevgili Merkür (haberci) yani bize eğriyi doğruyu ayırd etmemizi kıyaslama yoluyla sağlayan zihnimiz ve aklımızın enerjisi, düşünce mekanizmamız, düşünsel yeteneğimiz, aklımızın çalışma biçimi, dualite (iyi-kötü) algımız artık İkizlerin değişken havasında seyrediyor.

Düşünsel farkındalıklar (yanlış düşündüğümüzü/anladığımızı fark etmek gibi) yaşayabiliriz aynı zamanda içimizdeki coşkuyu daha rahat bir iletişimle hayata aktarabileceğimiz bir döneme giriyoruz.

Merkür düşünür, stratejik aklımızdır bir şeyi istediğimizi düşünürüz isteğimiz şeyi hangi yollarla (eylem) gerçekleştirmek istediğimize karar veririz. Bu yapımız hava grubunda (ikizler) ilerlerken havanın değişkenliğinden (karasızlık) dolayı bir türlü neyi yapmamız gerektiğine karar veremeyebiliriz.

Havanın hızından dolayı düşüncelerimiz sürekli değişir. Bu kararsızlık karşımızdaki kişiler tarafından ‘güvenilmez’ olarak anlaşılabilir. Aslındaki buradaki durum kişinin düşünce/zihinsel yapısında bir eminlik oluşmamasından kaynaklanır. Zihinde sürekli sorular ve düşünceler dolanır durur. Endişe, kaygı ağır basar, bir türlü susmaz; sürekli aklına bir şeyler gelir ve sorar sorgular… Bir süre unutur, sonra tekrar aklına gelir ve yaşadığı olayı tekrar tekrar zihinsel olarak yaşar.

Sabah uyandığında bile kendini yine bıraktığı düşünsel kaosta bulur. Nedeni, kendisini ikna edebilecek bir cevabı henüz bulamamasıdır.

Merkür’ün İkizler Burcundaki zorlayıcı teması budur. Ortada anlaşılamayan bir durum vardır. Aslında anlayamadığı durum kendi düşünce sisteminden kaynaklanır tıpkı Einstein’nın dediği gibi;

Sorunları çözmeye çalışırken, o sorunları yaratırken kullandığımız düşünce yapısını kullanamayız.
Albert Einstein

Bu durumu çözebilmek için her şeyin bizim düşündüğümüz gibi olmadığını farklı bakış açılarının da olduğunu akışa teslim olmamız gerektiğini anlamamız gerekmektedir. Daha derin anlamda farkındalığa yönelik bakarsak bilnç altımızda bize sürekli aynı tavrı tekrarlatan kalıbı bulup, anlayıp dönüştürmemiz gerekmektedir.

Bir Öneri: Mayıs ayı burç yorumları

ikizler burcu merkür

İlginizi Çekebilir: Nereden çıktı bu huzursuzluk?

Ya doğru, ya yanlış

Hava elementi taşıyıcıdır, İkizler burcu bilgiyi aktarır. Tren yollarının raylarından tutun da vücudumuzdaki damar ağı (kan taşıyıcı) İkizler enerjisindedir her şeyi birbirine bağlar. Merkür’ün İkizler burcunda verdiği etki de böyledir; iyi-kötü ayırd etmeksizin her şeyi birbirine bağlar. Kişisel anlamda her şeyden kendine göre bir sonuç çıkarır, karşı tarafın onayına ihtiyaç duymadan (sormadan) bu bağlamaları doğruymuş gibi algılayabilir.

Bu durum ise karşı tarafın bambaşka bir şey düşünürken kendisinin çok farklı şeyler düşündüğü durumunu açığa çıkardığında fikir çatışması yaşarız. Negatif anlamda (gölge) karşımızdaki kişiye kendi hükmümüze göre (zannetmek) yapmadığı bir şey ile suçlamak olabileceği gibi pozitif anlamda ise hani ‘aaa ben hiç böyle düşünemiştim’ dediğimiz anlardan biri gibi düşünülmeyen alana bilgi akışı (ikizler) gelmiştir. Bu akışı doğru sağlamak için Merkür, var gücüyle çalışır ve bu yüzden Merkür İkizlerde güçlüdür. Ya doğru, ya yanlış anlarız…

Dünyevi etkiler

Dünyevi olarak ise bizi hareketlendiren bir enerjidir, uyumlu, aktif ve enerjik bir zihnimiz olur, merakımız artar, öğrenme iştahımız artar, her bilgiden biraz tadan ama derinine inemeyecek kadar maymun iştahlı da olabiliriz, hava grubunun değişken doğasında olduğumuz için konsantrasyon konusunda biraz sorun yaşayabiliriz. Biraz dikkatli olduğumuzla bu durumların üstesinden gelebiliriz. Bununla beraber iletişim gücümüzü – isteğimizi artırır, bağlantılarımız artar. Sosyalleşme isteğimiz artabilir. İkizler entelektüel bir burç olduğu için kendimizi konuşkan ve neşeli hissedebiliriz… Olaylara yapıcı yönünden bakmamıza destek verebilir.

Gölge tarafından çıktığımızda bütünü görüp birbirine bağlama yetimiz artacağı için neden-sonuç ilişkilerini daha net bir şekilde çözebiliriz. Farkındalıklarımızı hava elementinin sıcak doğasıyla hayata geçirerek nemli doğasıyla da empati yoluyla diğer insanların neler yaşadığını da anlayabiliriz böylelikle yargımız azalır.

Hepimize bol bol aydınlanmış düşünceler dilerim.
Sevgilerle…

Yazar Pınar Arın’ın diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.