Bölgesel egzersiz, bir bölgedeki kasları kuvvetlendirmek ve yağ oranını düşürmek amacı ile yapılmaktadır. Buna rağmen bölgesel yapılan egzersizlerin başında gelen basen eritme hareketleri yağ oranını azaltmaz lakin kas oranı artışını destekler. Dengesiz sürdürülen bir beslenme tarzı ve hareketsiz yaşamın da etkisi ile basende oluşan yağları eritmek zaman zaman zor bir hal alabiliyor.

Bunlara ek olarak kadınların yaşadığı çok fazla hormonsal değişim yüzünden her zaman basenler aynı şekilde görünmez ve yağ oranı azaltmak da mümkün olmamaktadır. Bu nedenle basen inceltme hareketleri yaparken bu egzersize uygun bir program ile egzersiz desteklenmelidir.

Basen nasıl eritilir?

Öncelikli olarak kişinin yağ oranını azaltırken basen eritme hareketleri yapması gerekmektedir. Bunun için kişinin haftada 3 ve ya 4 gün bu bölgeye özel bir çalışma uygulaması gerekmektedir. Bunun için direnç bantları, hafif ağırlıklar, pilates çemberi, direnç lastikleri gibi spor aletleri kullanılabilir. Sadece spor salonunda ya da evde değil, dışarıda yapacağınız bir saatlik orta tempodaki yürüyüşlerin de hem bacak hem de basen eritme üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır.

basen nasıl eritilir inceltilir

İlginizi Çekebilir: Nereden çıktı bu huzursuzluk?

Basen eritme hareketleri nelerdir?

Hepsinden önce vücudunuzun ölçüsünü almanız değişimi görmek için mantıklı bir yöntem olacaktır. Basen ölçüm yapan diyetisyenler ya da evde mezura yardımı ile bu ölçümü alarak diyet ve egzersiz programınıza başlayabilirsiniz. Basen nasıl eritilir sorusuna verilecek en iyi cevap egzersizinize basen eritme yöntemleri eklemek olacaktır.

Bunların başında gelen hareketler ise lunge, front squat, deadlift gibi hareketlerdir. İster ağırlık ile isterseniz de vücut ağırlığınız ile yapacağınız bu hareketler uzun vadede değişime neden olacaktır. Egzersiz öncesinde kısa bir yürüyüş ve bir sete kadar ısınma antrenmanı yaparak baseninizde hareketleri daha fazla hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Ardından hareketleri kilonuz, boyunuz, vücut şekliniz esas alınarak oluşturulan setlere ve tekrarlara göre yapmalısınız. En çok tercih edilen set ve tekrar sayıları ise 3×12 denilen yöntemdir. Bu yöntemde basen inceltme hareketleri kullanılarak 3 set ve 12 tekrar şeklinde yapılmaktadır.

Bu noktada en önemli olan faktör ise tekrarın ve zorlanmanın artması gelişimi de arttıracağıdır…

basen eritme hareketleri

İlginizi Çekebilir: Fitness ve koşu için ideal giyilebilir teknolojiler

Basen inceltme için bunlara dikkat!

Haftanın diğer günlerinde ise hit kardiyo, ip atlama, yüzme, voleybol, basketbol gibi kardiyovasküler egzersizler yapılarak yağ oranını en az seviyeye düşürmek amaçlanmalıdır.

Kardiyonun atlanması yağ oranını düşürmez ve baseninizin erimemesine neden olur. Yağ yakımının en fazla olduğu kardiyo ise hiit kardiyodur. Bunun nedeni hiit esnasında hareketler belli saniyelerde hızlı bir şekilde yapılırken kısa bir süre ara verilmesi ve tekrar aynı hızla başlanarak vücudu şaşırtıp yağ yakmasını amaçlamaktadır.

Basen eritme sağlık ilişkisi

Bu hareketlerin hepsini yapmadan önce skolyoz, bel fıtığı geçmişiniz ve ya ağrınız varsa doktorunuza danışarak bilgi almanızı tavsiye ederiz. Tüm bu hareketlerden önce ise ısınma ve ardından da soğuma hareketleri yapılarak egzersiz bitirilmelidir.

Bu arada erkeklerde neden basen yok? Çünkü kadınlarda yağlanma ilk olarak göbek, sonra kalçada başlar. Erkeklerde ise sıralama farklıdır. Bu nedenle kadınlarda basen denilen kalça bölgesi yağları ile sıklıkla karşılaşılabilir.