Pandemi sonrası iş dünyası için en keskin değişim evden çalışma oldu. Salgının ilk zamanlarındaki belirsizliğin ardından büyük küçük pek çok şirket evden çalışmayı kalıcı olarak hayatına dahil etmiş durumda. Tabii evden çalışmanın ilk günden beri çalışanlara ya da işverenlere getirdiği artı ve eksiler konusunda pek çok şey yazıldı çizildi. Ancak kesin olan şu ki birçoğumuz için evden çalışma bundan sonraki süreçte artık kabul edip normalleştirmemiz ve daha iyi adapte olmamız gereken bir yaşam tarzı.

Tabii evden çalışmak var, evden ‘verimli bir şekilde çalışmak’ var. Bu konuda motivasyon sağlamak için şirketlere birtakım sorumluluklar düşüyor olsa da işin çoğu çalışanın kendisinde bitiyor. Evde zamanı doğru yönetmek ofiste zaman yönetmekten çok daha zor. Her şeyden önce ev ortamında dikkatimizi dağıtan çok daha fazla uyaran var. Kullandığımız kişisel teknolojik araçlarımız ya da dijital platformların dışında ailenin diğer bireyleri, evin kendine has rutinleri, yapılması gereken işlere dair sorumluklarınız. Tüm bunlar arasında verimli ve üretken olmak ciddi bir odaklanma istiyor. Tabii bunu her zaman yapamıyoruz. Bazen günün başlamasıyla bitmesi bir oluyor. Ve o gün neler yaptığınızı dahi hatırlamayabiliyorsunuz. Güne net bir planla başlasak bile o günkü yapılacaklar listesinin yarısını bile tamamlayamadığımız zamanlar sizin de başınıza sıkça geliyordur. Malum zaten insan günün ortalama yüzde 47’sini yapmakta olduğundan farklı şeyleri düşünerek harcıyor zaten. Ama moral bozmaya gerek yok. Zihninizi ve dikkatinizi temel mindfulness egzersizleri ile eğiterek evde mesai saatlerinizi çok daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Gelin şimdi 5 adımda evden çalışırken günü mindfulness ile nasıl daha verimli bir hale getiririz, buna bakalım.

mindfulness akıl

İlginizi Çekebilir: Zero Labs ile herhangi bir klasik otomobili elektrikli “temiz enerji kahramanına” dönüştürebilirsiniz

1- Güne doğru başlayın

Pek çok çoğumuz uyanır uyanmaz telefona bakarız. Ya alarmı kapattıktan sonra ya da çalan bir telefona veya gelen bir bildirime cevap verdikten sonra telefona 5-10 dakika dalıp gideriz. Araştırmalar stres hormonunu en fazla salgıladığımız zamanın sabah uyandığımız dakikalar olduğunu söylüyor. Gözümüzü açtığımızda o gün neler yapacağımızı düşünmeye başlamak ‘kaç ve ya savaş’ iç güdümüzü harekete geçirip damarlarımızı kortizolla dolduruyor. Dolayısıyla sabah uyanır uyanmaz telefona baktığımızda karşımıza çıkan olumsuz herhangi bir haber stres katsayımızı daha da artırıyor ve bu durum günün devamındaki verimliliğimizi ciddi etkiliyor. Söz gelimi sabah uyanır uyanmaz yatırım yaptığınız hisse senedinin son durumuna bakmak. Haberler kötü ise güne ekstra bir stresle başlıyorsunuz demek. Peki ne yapmalıyız? Güne böyle stresli bir başlangıç yapmak yerine uyanınca yatakta birkaç dakika daha uzanıp nefesinizi takip edin. Zihninize o güne dair yapacaklarınızla ilgili düşünceler gelirse bunları fark edip tekrar nefesinize odaklanın.

mindfulness nasıl yapılır

İlginizi Çekebilir: Dijital minimalizm ile hayatı sadeleştirmenin temel adımları

2- Günün en değerli zamanını e-posta kontrolüne harcamayın

Çalışanların çoğunda e-posta bağımlılığı vardır. Bu ofise gittiğimiz zamanlarda ya da evden çalışırken de bilgisayar başına oturur oturmaz yaptığımız ilk iş oluyor genelde. Bunun nedeni e-postaları kontrol etmek basit ve hızlı bitirilebilecek işler arasında ilk sıradadır. E-postalarımızı kontrol ettiğimizde vücudumuz bize keyif ve mutluluk veren dopamin hormonunu salgılar. Bu durum bizi e-posta kontrol etme bağımlısı yapar. Güne iyi bir başlangıç yapmak için e-postaları kontrol etmek gibi basit işleri yapmaktan kaçınmalıyız. Odaklanma ve yaratıcılığımızın en üst seviyeye çıktığı bu saatleri çok daha önemli işleri yapmaya ayırmalıyız.

mindfulness neye denir 

İlginizi Çekebilir: Yükselişe geçecek 5 dijital sağlık ve esenlik trendi

3- Online toplantılara zihniniz dağınık bir şekilde girmeyin

Evden çalışanların gün içerisinde farklı saatlerde Zoom ve benzeri platformlarda online toplantılara katılması gerekiyor. Tabii online’daki toplantıların fiziksel toplantılardan birçok açıdan ayrıştığını söylemek gerek. Öncelikle online’da dikkatinizin dağılması ve toplantıdan kopmanız çok daha olası. Çünkü toplantıya kendi ev ortamınızdan katılıyorsunuz ve dijital dikkat dağıtıcılar dışında katıldığınız ortama dair de pek çok faktör sizin odağınızı dağıtabiliyor. Toplantıya katılmadan önce yapacağınız 2 dakikalık bir nefes egzersizi ile zihninizi sizi toplantı konularından uzaklaştıracak duygu ve düşüncelerden arındırabilir ve kendinizi toplantıya hazırlayabilirsiniz.

mindful nedir

İlginizi Çekebilir: 10 yıl içerisinde gezegenimizi değiştirmesi beklenen 3 biyomühendislik senaryosu

4- Farklı saatlerde mindfulness egzersizi yapın

Temel mindfulness egzersizlerini günün her saatinde yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan kendinizle baş başa kalabileceğiniz sessiz bir ortam. Sabah saatlerinde stresli olduğunuz anlarda, öğle yemeği sonrasında, günün ilerleyen saatlerinde beyniniz yorulduğunda, bir toplantıya katılmadan ya da önemli bir telefon görüşmesi yapmadan önce, mesai sonunda ve tabii günün stresinden arınmak için uykudan önce. Nefesiniz üzerinde yapacağınız bu dikkat çalışması ile zihniniz gün boyunca berrak kalacak ve iş ya da günlük hayatınızla ilgili yanlış kararlar almaktan kurtulacaksınız.

mindfulness nedir

İlginizi Çekebilir: Japon mimar Tadao Ando, Bvlgari için özel üretim Octo Finissimi saat tasarladı

5- Mindful çalışma rutinini en az 14 gün uygulayın

Günlük yaşamda olduğu gibi iş yaşamınızda da odaklanma ve farkındalık becerinizi geliştirmek için çok etkili bir yöntem olan mindfulness egzersizlerini en az 14 gün boyunca denedikten sonra sonuçlarını görmeye başlayacaksınız. Mindful bir çalışma rutinini uyguladıkça zihninizi dağıtan gereksiz detayları uzaklaştırıp, işle ilgili hedeflerinize emin adımlarla ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Finansal farkındalık ve Bitcoin

Savaş Önemli’nin diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.