Gezegenimiz sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşma doğrultusunda ilerlerken Zero Labs Automotive adlı şirket, sevdiğimiz geçmişle ihtiyaç duyduğumuz geleceği birleştirdi. Tasarım ekibi, fosil yakıtla çalışan araçların yavaş yavaş satıştan kalkmasına sevinirken diğer yandan da geride kalacak olan 15 milyon klasik aracın modasının geçmiş olacağını ve geride bırakılacağının oldukça farkında.

Şimdi ise Zero Labs, temiz enerjili bir geleceği desteklemek isteyen, ancak otonom sürüş, tablet ekranı ve plastik iç mekanlara çok az ilgi duyan sürücülerden esinlenerek “klasik elektrik devrimi” olarak adlandırılan ve 20. yüzyıl zanaat ve araba tasarımına değer veren bir “devrim” öngörüyor. İnovatif şirket, her klasik otomobilin elektrikli “temiz enerji kahramanına” dönüştürülebileceği bir platform vadediyor…

Zero Labs, bir dizi klasik araç modelini dönüştürmek için özel olarak tasarlanmış, dünyanın ilk tam elektrikli platformunu sundu. Tasarım takımı bu platformu kullanarak Land Rover veya Ford Bronco gibi bir dizi klasik aracı, elektrikli klasik araca dönüştürdü bile.

zero-labs-projesi

Bu proje, fosil yakıtlar üzerinde öngörülen küresel bir yasağın ardından geliştirildi ve Norveç, fosil yakıtla çalışan otomobillerin satışına son vermeyi hedefleyen ilk ülkeler arasında, 2025 yılında bu araçların satışını bitirme kararını verildi.

zero-labs-karbon-emisyonu

Dönüşüm…

“Klasik elektrik platformları” her biri çok sayıda marka, model ve boyut konfigürasyonuna sahip dört benzinli ve dizel araç formatını dönüştürmek için tasarlandı. Bu formatlar arasında klasik 4×4 (1947-1975), klasik muscle (1975 öncesi), klasik coupé (1948-1975) ve klasik pikap (1947-1975) yer alıyor.

Ayrıca Zero Labs; sürücüleri, klasik araçlarını elektrikli araca çevirme konusunda kendilerinden bilgi almaya davet ediyor.

zero-labs-nedir

Övgülerimizi hak eden Zero Labs Otomotiv; klasik elektrikli platformuyla, sürücüleri araçlarının sevilen değerini korumaya davet ederken aynı zamanda elektrikli araçların dağıtımını hızlandırıyor ve sera gazı emisyonlarını da azaltıyor.

zero-labs-sifir-emisyon

Klasik araçların performansını artırıyor…

Elektrikli platform, klasik araçların performansını artırarak, 1975 öncesi orijinallere kıyasla şarjlar arasında genişletilmiş bir menzil ve güçte belirgin bir artış sağlıyor. Örneğin seçenekler arasında 600 beygirlik çift motorlu dört tekerden çekiş bulunuyor – 1966 modelin zamanında sahip olduğu orijinal beygirine göre % 471’lik bir artış. Klasik modeller daha hızlı, daha güçlü ve daha temiz olacak – 2030 küresel emisyon şartına da hazırdır.