Gün geçmiyor ki bir muhabbet esnasında ooo X şirketi mi, tabii yaa sizin tuzunuz kuru lafı geçmesin…

Dışı onları içi bizi yakar, bilenler bilir özel sektörde çalışmanın hem çok güzel hem de sancılı yanları vardır. Düzenli saatler.. (mesaileri saymazsak tabi)her ay düzenli yatan maaş, sosyal haklar vs..

Bunlar kulağa hoş gelen yanlar evet…

Ama bir de madalyonun diğer yanı var ki eyvahlar olsun! J Bitmek bilmeyen istekler, iyi niyetle yapılan fakat görev haline gelen iş yükleri ,tam iş çıkış saati çat kapı gelen işler yüzünden kalınan mesailer, verilen ama bir türlü tutulamayan zam, terfi sözleri, sen yerinde sayarken gözünü diktiğin pozisyona dışarıdan meteor gibi vasıfsız birinin düşmesi ve her şeye inat taktığımız gülücük maskeleri… Her gün bir doz mutlaka dile gelen fakat yuttuğumuz cümleler, gün sonu hazımsızlık olarak bize döner…

Şimdi siz siz olun tutmayın içinizde, salıverin o düşünceleri… Arkanıza yaslanın rahatlayın… derler ki kahve stresi azaltırmış hemen kendinize bir kahve ısmarlayın… Hatta mümkünse alın kahvenizi atın kendinizi dışarı bir nefeslik mola verin… Çok mu sinirlisiniz kapatın hemen gözlerinizi, evet şu an o hayalini kurduğunuz tatildesiniz… gevşeyin, rahatlayın… Bu da mı yatıştırmadı sizi o halde imkan dahilinde ufak bir yürüyüşe ne dersiniz?

İş Hayatında Mutsuzluk

Masanızda bulunduracağınız sevdiğiniz fotoğraflar, objeler de anlık yatıştırıcınız olabilir. Aman bunlar mı yatıştıracak beni demeyin üşenmeyin deneyin hadi deneyin, hatta içinizden 10’a kadar sayın deriiin derin nefesler alın J ama siz siz olun, sakın ola bir anlık sinir harbi ile gerek ekip içinde gerekse şirket içinde olan biteni fazla dillendirmeyin, malum cadı kazanı her an fokurdar durumda. Sonrası malum ‘Sırrını söyleme dostuna o da söyler dostuna’… Şirket içinde olan dostluk menfaat bitene kadardır genelde… Sağlam dostluk kuranlarda yok değil tabi onlar şanslı kısım.

Sinir harbinden çıktık, anı kurtardık şimdi ne yapacağız?

Çalışma mecburiyetimiz varsa eğer, bu diyardan çekip gidemeyeceğimiz acı ama gerçek… Şimdi durumu kabullenip yola devam etme zamanı. uygun zamanı kollayıp yöneticinizle güzel bir konuşma yapabilir, kendinizi sakince ve en iyi şekilde ifade etme şansı bulabilirsiniz. Verilen sözlerin hemen çözümü olmayacaktır malum, fakat illa ki akıllarda yer edecektir. Siz kaldırabiliyorsanız emin olun onlarda kaldırabilir, tabii bunu yaparken belli saygı çerçevesini geçmeyin, işinizden gücünüzden olmadan bünyeyi sarsmadan … Hadi çıkarın içinizdeki Amazon yanı… Ne demişler Amazonlar asla ağlamaz.

Bu da bir süreliğine bile olsa motive edici olabilir. Bu süreç sizi tatmin etmezse en azından farklı iş alternatifleri oluşturabilir, analizleri yapıp kendiniz için en iyi yolu bulabilirsiniz. Bir bakmışsınız hayatınızın fırsatını yakalamışsınız. Unutmayalım ki ‘her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik olabilir.’ Bu durumu da olumluya çevirmek zor olsa da yine bizim elimizde.

Size şimdiden bu durumda başarılar diliyorum..

Unutmadan; Eve girerken çalışan kimliğinizi dışarda bırakmayı unutmayın 😉

Sevgiler…