Her ne kadar bu sene kalabalık sofralarda geleneksel bir yılbaşı yemeği etrafında toplanamasak da bu yıl yeni yılı karşılamaktan ziyade 2020’yi bir an önce uğurlama hevesinde olduğumuz üç günlük yılbaşı tatilinin hepimize iyi geleceğini düşünüyorum.

Öte yandan Mart ayından bu zamana kadar süregelen ve hala devam etmekte olan pandemi süreci, psikolojik ve duygusal açlık anlamında bizleri zorlamakta. Stres ve kaygı durumunda hormonlar, fizyolojik bir çok sorunlar dışında beslenme tercihlerimizi de etkiliyor. Yapılan çalışmalar fiziksel ve duygusal sıkıntıların kalori içeriği yüksek yağlı ve şekerli yiyeceklere yönelttiğini destekliyor.

Dolayısıyla yeme isteğimizin zaten yüksek olduğu bu süreç, yılbaşı tatiliyle birleşince kendimizi bir kalori çılgınlığının içerisinde bulmamız kaçınılmaz olabilir.

Peki yılbaşı gecesi alınan kalorinin, ihtiyacın 2-3 katı üzerine çıktığını, hatta 7 bin kaloriyi bulduğunu biliyor muydunuz? Buna bir de alkol eklendiği taktirde tehlikenin boyutunu bir de siz düşünün! Desem de “Birkaç günlük yapılan kaçamaklar kilo aldırmaz, tabii ki bunu telafi ederseniz.

İşte size yılbaşı gecesi sonrası kendinizi iyi hissedeceğiniz, vücudunuzda oluşan toksinleri ve ödemi atmaya yardımcı olacak son derece etkili bir detoks listesi:

Sabah: 1 Bardak ödem atıcı smoothie

Yarım avocado

Ara: 2 adet salatalık

Öğle: 1 bardak ödem atıcı smoothie

Yarım avocado

Ara: 2 adet salatalık + 2 adet ceviz içi

Sağlıklı Beslenme

Akşam: Izgara/fırında balık

Salata

Gece ara yok!

Ödem atıcı smoothie // 1 tutam maydanoz +5-6 dal taze nane +  2 dilim ananas + yarım limon suyu + 1 çay bardağı su / tüm malzemeleri blendırdan geçiriniz.

Bu arada sağlıklı beslenmenin yanı sıra  temiz havada yapılan yürüyüşlerde alınan kalorilerin telafisinde son derece olumlu etkisi olacaktır.

2021 hepimize sağlık ve güzellikleri de beraberinde getirsin…
İyi seneler