26 Mayıs 2021’de bu yılının ilk tutulması Yay burcunun 5 derecesinde tam ay tutulması olarak meydana gelecek. Avustralya, Güney Asya, Batı ve Güney Batı Amerika’dan izlenebilecek olan tutulma bu bölgeleri ve bu bölgedeki ülkeleri etkilerken tutulma Türkiye’den izleyemeyecek, bu ülkemiz için nispeten iyi bir haber.

Tutulma 121 numaralı Saros döngüsüne ait olup bu ailedeki birbirine bağlı ve benzer Ay tutulmaları 24 Nisan 1967, 4 Mayıs 1985 ve 16 Mayıs 2003 de gerçekleşmiştir. Bu dönemlere ait bireysel ve global gündemler tekrarlayabilir veya benzer etkiler yaşanabilir.

Türkiye ve İngiltere’ye göre Tutulma haritasında Başak burcu yükselmekte, bu da sağlık konuları, hizmet sektörü ve tarım, tarım mahsülleri ile ilgili konuların masaya yatırılacağını vurguluyor. Tutulma yöneticisi Merkür ise deklinasyon dışı yani sınır dışı, bir diğer sınır dışı olan Venüs ile kavuşumda ve Neptün’le dik açı yapmakta. Jüpiter Balık ise T kare apeksinde tutulmaya dik açı yapıyor.

Tutulmanın kavuşum yaptığı Marfik sabit yıldızı etkisi ile değerlendirildiğimizde; altı aylık süreçte fanatizm kökenli eylem ve söylemler olarak kendini gösterebilir. Dini temalar; din adamları, inançlar, tarikatlar, müritler, dini eğitimler, din eğitimi veren kurumlar, felsefe, yüksek eğitim öğretim, akademik konular öne çıkabilir. Hukuki süreçler, davalar etkinleşebilir.

İlginizi Çekebilir: En trend basen eritme hareketleri

Ötekine evet derken kendimize hayır mı diyoruz?

> İlişkini nasıl bitirirsin başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Merkür Neptün karesi etkisiyle; kendi kendini kandırma, hayalperestlik, dalgınlık, başkalarının fikir ve tavırlarından kolay etkilenme, kendi kendini kandırma, hilekarlıklar, dolandırıcılıklar, pasif ve alıcı olma, dağınıklık, mantıksızlık, başaklarının ve olayların gerçek yüzünü görememe ve hayal kırıklıklarına uğrama gibi etkiler yaşanabilir.

Venüs-Bellatrix sabit yıldızı kavuşumu ile Neptün karesi etkisi; duyguların esiri olup aklı doğru kullanamama sonucu körü körüne birilerinin peşinden gitme, gözü kör aşık olma. Bitcoin, parasal konular, spekülatif yatırımlar ile ilgili ani düşüşler ve hileler, itibar kayıpları yaşanabilir.
Satürn’ün Venüs, Merkür ve Güneş’e olan üçgen açı etkisi, bazı ilişkileri sağlamlaştıracaktır. Özellikle yüksek eğitim ve öğretimle ilgili yeni düzenlemeler gelir. Para piyasalarında keskin hareketlenmeler yaşanacağına dikkat çekmektedir.

Sağlık açısından spor kazalarına, uyluk, bacak bölgesi ile ilgili yaralanmalara, vertigo ve gözle ilgili problemlere dikkat edilmeli. Ayrıca 28 Temmuz’a kadar Jüpiter’in Balık burcunda transitte olacağından; COVID ile ilgili yeni ilaçlar, aşılar piyasaya sürülebilir ve aşılanma sürecinde hızlanmalar yaşanabilir.

Kişisel anlamdaki etkilerini değerlendirmek için doğum haritalarınızda 5-10 derece Yay Burcu hangi evinizi ve/ya kişisel gezegeninizi etkiliyor? O kişisel gezegen hangi evinizin yöneticisi olduğunu ve aldığı açıları değerlendirerek yorumlayabilirsiniz. Ayrıca Yay, İkizler, Balık ve Başak burcu ve bu burçların 10 derecesine kadar kişisel gezegenleri olanlar tutulmadan daha fazla etki alırken; Aslan ve Kova’lara yeni bir aşk ya da bebek müjdesi ile gelebilir.

Sahipkıran: Jüpiter-Satürn Kova kavuşumu

Verdiğimiz sözlerin ve aldığımız kararların her zamankinden daha önemli olacağı tutulmada, Türkiye haritasının altıncı evinde gerçekleştiğinden ve Ay düğümlerine dik açı yaptığından; sağlık ve hizmet sektörü, kamu düzeni alanlarındaki gelişmelere dair gündemin- aşı için kaynak yaratılması, aşılanma hızının artması, tıbbi malzemeler, yurt dışı kaynaklı ilaç ve diğer tedavi yöntemleri ile kamu ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına dair yenilikler- ön planda olacağı ön görülebilir.

İngiltere açısından tutulmayı değerlendirdiğimizde 3. Evdeki Chiron’un üzerinde ve transitteki Jüpiter Balık’ın 5. Evdeki Pluto Balık ile tutulmaya dik açı yaptığını görüyoruz. Her türlü ulaşım ve iletişim ağları, haber medya, internet, telefon, faks, gazete, postalama işlemleri, haber ve bilgi yayma, ilköğretim okulları, eğitimler, yurtiçi nakliye, her türlü iletişim aracı ,komşu ülkelerle ilişkiler, turizm, Tiyatro, halk evleri, eğlence yerleri, sanat ve sanatçılar. Doğum oranı, çocuk, cinsel kaygılar, spor, spekülasyonlar ilgili bir takım gelişmeler, tamamlanma ve sonlanmalar yaşanabilir.

Kafaların karışacağı durumlar yaşanabilir dünya genelinde. Doğru ve net bilgilere ulaşmak biraz zor olabilir. Güven problemleri ve ikilemler yaşanır.

Güney Ay düğümlü tutulmalar biraz karmik ve stresli olabiliyor. Geride bırakmamız gereken davranış ve düşünce kalıpları ile bizi yüzleştirip bir tamamlanma yaşatır.

Tutulmanın etkilerini yumuşatmak için ihtiyaç sahiplerine ve sokak hayvanlarına yardım etmenizi, bol dua, ibadet ve meditasyon öneririm.

Astrolojik Danışman Öznur Örgev’in diğer makaleleri için buraya tıklayabilirsiniz.